Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Ben Aldırma Nasıl Yapılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?

Ankara’da ben aldırma işlemi yaptırabileceğiniz doktorlardan biri de benim. Yaklaşık 30 yıldır genel cerrahi uzmanı olarak hizmet veriyorum. Ben aldırma işlemini, ameliyatsız yöntemlerle olan: Radyofrekans, Lazer, ve Elektrokoter gibi cihazlar ile gerçekleştiriyorum.

Ben aldırma
Oldukça kabarık bir bende uygulanan radyofrekans ile ben aldırma işlemi

Ben aldırma yöntemlerini incelemeye geçmeden önce, benlerin ne olduğu; nasıl oluştuğu ve zamanla ortaya çıkması muhtemel risklerini aktarmak istiyorum.

Ben (Nevüs) Nedir, Nasıl Oluşur?

Benler, nevus ve mole gibi farklı isimlerle de karşınıza çıkabilir. Vücudumuzda yerleşim yerlerine göre: Dermal, Epidermal ve Melanositik olmak üzere 3 grupta toplanır. Bizi asıl ilgilendiren, melanositik nevüsler olmaktadır. (1).

Adından da anlaşılacağı gibi, deriye renk veren hücreler olan melanosit ya da (nevomelanosit kümelerinden) oluşur. Benler, yeni doğan bir bebekte (doğum esnasında) olabileceği gibi yaşadığımız hayatta her an (30 yaşına kadar) benler oluşabilir, sayıları artabilir ve yaş ile birlikte önce büyüme; sonradan ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak (50-60 yaşından sonra) küçülme ve kaybolma olasılığı bulunmaktadır.

Benlerin neden olduğuna dair kesin bir kanıt olmamakla birlikte, birçok uzman görüşü bulunmaktadır. Uzmanlar: Genetik faktörler yanı sıra güneşin zararlı ışınları UV’YE (Ultraviyole) fazla maruz kalmayı işaret etmektedir. (2). (3). Güneşin zararlı ışınlarına fazla maruz kalan insanlarda ortaya çıkan benler yanı sıra cilt kanseri riski de hayli artmaktadır. (4).

Ben aldırma tehlikeli midir? Asıl tehlike benin alınması değil de alınmaması demeliyim. Benler büyük ölçüde iyi huylu olmasına karşın, bazı türleri zamanla; melanoma dediğimiz (cilt kanserine) dönüşmekte ya da cilt kanseri ile karıştırılmaktadır. Ben sandığınız o yapı aslında cilt kanseri olabilir. Bu nedenle benlerinizi aldırmasanız bile cilt kanseri riskine karşı mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi önerilir. (5). (6).

Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Ben aldırmanın ne olduğunu zihnimizde canlandırarak başlayalım mı? Yüzünüz ya da vücudunuzun her yerinde belirgin, kabarık bir ben olduğunu düşünün. O benin vücudunuzdan yok edilmesi gerekir. Bunu birçok yöntemle yapabiliriz. Ameliyat ile ciltten kesilerek alınabilir. Ya da Radyofrekans, Lazer ya Elektrokoter gibi cihazlar ile yüksek ısı vererek buharlaştırabiliriz. Hatta Kriyoterapi dediğimiz yöntemle benin olduğu yere sıvı azot içeren sprey sıkarak da yok edebiliriz. (7).

En İyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisi?

Ben aldırma yöntemlerine baktığımızda birden fazla yöntemin olduğunu gördük; peki bu yöntemlerin hangisi daha iyi, kişi hangi yönteme öncelik vermeli?

 • Ben aldırma sonrası, belirgin bir iz bırakmamalıdır.
 • Yüzeysel ya da kabarık tüm benlerde uygulanabilir olmalıdır.
 • İyileşme süreci en kısa sürede olmalıdır.
 • Tabii ki fiyatı da ekonomik olmalıdır.

Genel cerrahi uzmanı olmam nedeniyle tüm teknikleri (kriyopterapi hariç) uygulayabilecek deneyim sahibiyim fakat ciddi bir iz bırakması nedeniyle ameliyatla ben aldırma işlemini önermiyorum. ben aldırma yöntemlerini başlıklar halinde avantajları ve dezavantajları ile paylaşmak istiyorum.

Radyofrekans

En beğendiğim ve severek uyguladığım yöntemlerden biri olan Radyofrekans (RF) ile başlamak istiyorum. Aşağıda yer alan videoda da göreceğiniz gibi, 1 dakika gibi kısa sürede ben alımına imkan sağlamaktadır. Birçok meslektaşımda RF ile işlem yapmaktadır. (8).

Tüm Benlerde Uygulanabilir.

Yüzeysel ya da kabarık tüm benlerin alımında RF uygulanabilir. Bu yönü ile farklı bir yönteme gerek bırakmadan tüm benlerinizden aynı anda, tek bir seansta kullanabilirsiniz. Öyle ki tek seferde 120 tane ben aldığımızı söylemeden geçemeyeceğim.

Vücudun her yerindeki benlerde uygulanması mümkündür. Öyle ki kaş gibi hassas bölgelerde bile, kıl köklerine zarar vermeden uygulanabilir. Aşağıda örnek bir görsel bulacaksınız.

Kaş içinde ben alımı öncesi
Büyüme eğiliminde olması nedeniyle sürekli dikkat çekici hale gelmektedir.
Ben alımı sonrası
Kaşlar arasında yer alan ben, Radyofrekans ile kıl köklerine hiçbir zarar vermeden alındı. Kaşlar uzamaya devam edecektir.

Fark Edilir Düzeyde Ya da Hiç İz Kalmaz.

Ben aldırmayı düşünenlerin en merak ettiği soru, “ben aldırma sonrası iz kalır mı?” Radyofrekans ya da plazma ile yapıldığında; iz kalmayacağını ya da fark edilmeyecek düzeyse minimum düzeyde olabilir.

Ben alımı sonrasında yaklaşık 1 aylık iyileşme süreci bulunmaktadır. Kabuklanma, kızarıklık sonrası dediğim gibi neredeyse fark edilir hiç bir iz kalmayacaktır. Radyofrekans yerine ameliyat ile yapılması halinde maalesef aynı şeyi söylemek imkansızdır.

Etkisi sadece cildinizle sınırlı kalmıyor. Anestezi vs gerektirmediği için diğer yöntemlere göre ücreti daha da ekonomik olacaktır.

Lazerle Ben Aldırma

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de lazer diyebiliriz. Güzellik merkezlerinde bile uygulanan bu yöntem de dikkatli olmanız gerekli çünkü lazer teknolojisi son derece karmaşık ve tecrübe gerektiren bir teknolojidir. Yukarıda yer alan bilgiyi güncelleyelim. Danıştay tarafından verilen kararda: Güzellik merkezlerinde lazer kullanımı yasaklandı.

1959 Yılında geliştirilen ilk lazer (Ruby) sonrası birçok lazer teknolojisi çok hızlı bir şekilde gelişti. Dermatoloji de kullanılan lazerler, dalga boyları (nm) ve uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Ben alımı için kullanılacak olan lazer tipi, dalga boyu çok iyi seçilmesi gerekir. Aksi halde ya uzun süren seanslar ya da çok derine etki etmesi nedeniyle çukurluk şeklinde iz kalmasına neden olur.

Lazerle ben aldırma kötüdür demiyorum! Sadece dikkatli olmanız gerektiğini ve alanında uzman biri tarafından uygulanması gerektiğini üstüne basarak belirtmek istiyorum. Yeterli deneyime sahip olmayan biri yapması halinde çukurluk şeklinde iz kalabilir.

Plazma (Plexr)

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine, son yıllarda bir yenisi daha eklendi. Plexr olarak bilinen bu yöntemin doğru adı plazma’dır. Plexr sadece cihazın markasıdır. Plexr gibi daha birçok marka bulunmaktadır.

Plazma yöntemi de radyofrekans benzeri bir mantık ile benleri buharlaştırmaktadır. Oldukça küçük bir cihaz olan plexr (şarj edilebilir piller ile çalışmakta) ve istediğiniz yere kolayca taşıma imkanı sunmaktadır. Cilt ile cihazın ucu arasında kalan hava plazmaya dönüştürülerek etki etmektedir.

Elektrokoter

Yine aynı şekilde radyofrekans benzeri bir uygulamadır. Elektrik enerjisini yüksek ısıya dönüştürerek etki etmektedir.

Kriyoterapi

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde şuana kadar gördüklerimiz hep cihazlar ile yapılıyordu. Şimdi ise sıvı azot içeren gazlarla yapılan bir yöntemden bahsedeceğiz.

Dermatoloji uzmanlarının ben aldırma ve siğil tedavisinde sıkça kullandığı kriyoterapi: çeşitli kaynama oranlarına sahip kriyojenler ile yapılmaktadır. Halk arasında “dondurarak ben aldırma” olarak da tabir edilmektedir.

Ben üzerine çeşitli şekillerde uygulanan kriyojenler, cildin protein değerini bozarak etki etmektedir. 1-2 Hafta içerisinde etki etmektedir. Uygulama sonrasında bir süre bekleyerek benin çürüyerek kopması beklenir. Genelde birden fazla seans gerekebilir. Bazen de kontrolsüz çukurluk şeklinde iz kalabilir.

Ameliyatla Ben Aldırma

Son olarak cerrahi (ameliyatla ben aldırma) işleminden bahsetmek istiyorum. Eskisi kadar yoğun olmasa bile halen uygulanışı devam etmektedir. Bende bir genel cerrah olarak uygulama bilgim ve yetkim olmasına karşın önermiyorum.

Çünkü ameliyatla ben aldırma işleminde kesi ve dikiş atılması gerekmektedir. Bu da ciddi bir iz kalmasına neden olur. O nedenle ameliyat yerine yukarı da detaylarını aktardığım ameliyatsız yöntemleri uyguluyorum.

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Hayır hiç bir iz kalmaz diyemem çünkü bu durumda tüm hekimler adına konuşmuş olurum. Bunu yapmak yerine izin kalmasına sebep olan 2 etkeni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Normalde ben aldırma sonrası iz kalmasını gerektirecek bir durum yoktur. İz kalan kişilerde doktorun tecrübesi ya da ameliyat gibi yöntemlerde ısrar etmesi kaynaklıdır.

Ben radyofrekans ve plazma gibi yöntemler kullandığım için fark edilir bir iz kalmıyor.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadar, Neye Göre Belirleniyor?

Ücretlendirme 3 farklı koşula göre değişkenlik göstermektedir. Bunların ne olduğunu aşağıda yer alan listede paylaşmak istiyorum. (9).

 • Benlerin büyüklüğü: Nevüsler, dermal, epidermal, melanositik olarak 3 farklı gruba ayrılır. Bunların büyüklüğü bir birinden farklıdır. A kişisinde 1-2mm olabileceği gibi, B kişisinde 15-20cm hatta 40-50 cm alanı kaplayabilir. Bu nedenle ücretlendirme 0,5 mm ve üzeri şeklinde dikkate alınır.
 • Benlerin Sayısı: İnsan doğum esnasında ve sonrasında sürekli benlerle karşılaşabilir. Bir insanda onlarca ben olabilir. Bu nedenle aldıracağınız benlerin sayısı da ücretlendirme de önem arz etmektedir. ilk ben ve sonraki eklenen benler şeklinde %50 indirim fırsatı oluşmaktadır.
 • SGK Güvencesi: Ben aldırma fiyatlarında dikkat edilen bir diğer husus ise kişinin SGK güvencesidir. SGK güvencesi olan kişiler %50 indirim imkanından yararlanır.

Ben aldırma ücretinizi öğrenmek için 2 farklı alternatif sunuyorum. İsterseniz kliniğime gelerek ücretsiz muayene olabilir. İsterseniz aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak benlerinizi gösterir resim göndererek de bilgi alabilirsiniz.

Ben aldırma fiyatları

REFERANSLAR

1. Cooke, K. R., Spears, G. F., & Skegg, D. C. (1985). Frequency of moles in a defined population. Journal of Epidemiology & Community Health, 39(1), 48-52.

2. Kajii, T., & OHAMA, K. (1977). Androgenetic origin of hydatidiform mole. Nature, 268(5621), 633-634.

3. Murdoch, S., Djuric, U., Mazhar, B., Seoud, M., Khan, R., Kuick, R., … & Hanash, S. (2006). Mutations in NALP7 cause recurrent hydatidiform moles and reproductive wastage in humans. Nature genetics, 38(3), 300-302.

4. Watson, M., Holman, D. M., & Maguire-Eisen, M. (2016, August). Ultraviolet radiation exposure and its impact on skin cancer risk. In Seminars in oncology nursing (Vol. 32, No. 3, pp. 241-254). WB Saunders.

5. Elder, D. E. (1985). The dysplastic nevus. Pathology, 17(2), 291-297.

6. Aloi, F., Pich, A., & Pippione, M. (1996). Malignant cellular blue nevus. Dermatology, 192(1), 36-40.

7. BECKER, S. W. (1949). Diagnosis and treatment of pigmented nevi: Consideration of some of the pitfalls. Archives of dermatology and syphilology, 60(1), 44-65.

8. Andrekute, K., Valiukeviciene, S., Raisutis, R., Linkeviciute, G., Makstiene, J., & Kliunkiene, R. (2016). Automated estimation of melanocytic skin tumor thickness by ultrasonic radiofrequency data. Journal of Ultrasound in Medicine, 35(5), 857-865.

9. Şirin, S. (2020, 27 Eylül). Ben Aldırma Fiyatları. Erişim adresi: https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

10. Kaya, A. (2020, 14 Ekim). Ben aldırınca ne kadar iz kalır?. Erişim adresi: https://www.dratillakaya.com/ben-aldirinca-ne-kadar-iz-kalir

45 comments

 1. merhaba hocam ben aldırma sonrasın da ben alınan bölgenin ten rengine kaç gün için de dönmekte ?
  op Dr Adil Altınsoy
  Genellikle 1-3 ay pembelik olabilir.Makyajla örtebilirsiniz sorun olmaz.Cildi hassas özllikle beyaz tenli insanlarda bu daha uzun sürebilir ama mutlaka gecer

 2. merhaba hocam ben aldırma işlemi sonrasın da kaç gün güneş den korunmak gerekir ?
  op Dr Adil Altınsoy
  Tam iyilesene kadar yazın ve özellikle güneşli kış günlerinde uygulamalısınız

 3. merhaba hocam sürekli yüzümde yaz ayların da ben oluşmak da küçük bir şekilde büyümeden aldırmalı mıyım biraz daha beklemeli mıyım ?

 4. merhaba hocam 30 ben aynı gün içinde alınabilinir mi ?

  • merhaba istediğiniz sayıda beni aynı içinde alabiliyoruz 05051193690 nolu hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

 5. Merhaba hocam benin kanserlestigini nasil anlariz belirtirler nelerdir. Tesekkurler

  • merhaba beninizin son zamanlarda hızlıca rengi boyu şekli vs değiştiyse şüpheli olabiliyor bu tür durumlarda parça alıp pataoloji önerebiliyoruz
   0505 119 3690 veya 0312 431 75 47

 6. merhaba hocam 15 tane ben var .Yüzümde hepsi aynı anda alınabilinir mi ?

 7. merhaba hocam beyaz et benim var beyaz benlerde iz bırakır mı ?

  • yapılan her işlemde mutlaka bir iz kalabilir henüz dünyada izsiz bir tedavi yöntemi yok ancak beninizin durumu ve yapılan işleme bağlı olarak belli belirsiz bir iz olabilir
   0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 görüntü yollayın yardımcı olabiliriz

 8. merhaba hocam ben tedavisi sonrası kaç gün içinde iyileşmekte ?

  • merhaba yapıldıktan hemen sonra kabuk oluşur bu benin büyüklüğü ve hastanın yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiden kişiye değişir 6 10 günde kabuk dökülür sonrasın da kabuk sonrası pembelik geçer detaylı bilgi için 0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 bizi arayabilirsiniz

 9. merhaba ADİL ALTİNSOY hocam sizin daha önce ben tedavisi yaptığınız bir çok arkadaşım var .Onların tavsiyesi üzerine bende ben tedavisi olmak istiyorum . 3 adet benim var .beyaz renkte beyaz benlerde de etkili oluyor mu radyofrekans sistemi ?

  • merhaba serap hanım
   her türlü bende tedavisini yapabiliyoruz radyofrekansla.
   03124317547 05051193690 nolu hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz

 10. merhaba hocam ben tedavisinden sonra iz kremi öneriyor musunuz ?

 11. hocam merhaba yurtdışında yaşıyorum . Biraz büyük bir benim var göz bölgeme yakın gözüme herhangi zarar verirmi hocam ?

  • merhaba benininizin olması gözünüze zarar vermez tedavi edilirsede zararı olmaz siz yinede görüntü yollarsanız yardımcı olmaya çalışırız 05051193690

 12. hocam merhaba yüzde 2-3 adet ben var.Biraz büyük buharlaştırma yöntemiyle alındığı zaman sonra kaç güneşten korunmalı ?

  • merhaba beninizin fotoğraflarını atarsanız yardımcı olmaya çalışalım 05051193690 whatsapp numaramız şu dönemde korumaya gerek kalmaz

 13. buharlaştırma yöntemiyle ben aldığımız zaman ne kadar süre sonra denize girebiliyoruz ?
  op Dr Adil Altınsoy
  24 saat sonra girebilirsiniz

 14. merhaba hocam annemin kolunda büyük bir etmeni var lazer yöntemiyle nasıl alıyorsunuz o bölgedeki ben eriyormu ? patolojiye göndermek mümkünmü ?
  op Dr Adil Altınsoy
  Mercekle bakılır süpheli ise biyopsi yapılması önerilir.Patolojiye gönderilir .Ben hucreleri hepsi bitene kadar buharlaştırma yöntemi ile öldürülür.

  • merhaba et beni tedavisinde radyofrekans yöntemi daha etkili bazen tek seansta tamami yok olabiliyor çok düşük ihtimalle ikinci seans gerekebiliyor gerekirse ya da hasta isterse tabiki patolojide gönderebiliyoruz 0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 bize ulaşırsanız detaylı bilgi alabilirsiniz

 15. Merhaba hocam yuzumde 20 ye yakin ben var kahve rengi buyukte var kucukte bunlari aldirmak istiyorum ama iz kalir diye cok korkuyorum sizce hngi teknikle aldirirsam iz kalmaz ve birde ne kadar ucret alinir muayeneye gelemiyorum suan ildisinda oldugum icin burdan bilgi verirmisiniz rica etsem tesekkurler
  Op.Dr. Adil Altınsoy
  505 119 36 90 whatsapp hattından resim atıp bilgi alabilirsin

 16. Ben tedavisi ne kadar iz kalır mı Bilgi almak istiyorum tedavi hakkında
  Op Dr Adil Altınsoy
  Geldiğinizde mercekle bakar bilgi veririm Muayene ücretsizdir

 17. hocam merhaba vucudumda yaklaşık 50 ye yakın ben var aldırmak istiyorum ama ücreti ne tutar ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Benlerinizin buyuklugu zorluk derecesine göre toplu bir fiyat uyguluyorum.505 119 36 90 whatsapp hattına net resimler atarsanız veya ankarada iseniz direkt gelip muayene olursanız fiyat konusunda karar veriririm. muayene ucretsiz

 18. hocam merhaba.kolumda oval şekilde yüzeysel ben var. gittikçe büyüydü ve üzerinde kıllar çıktı. şimdi çok kötü bir görünüm oluştu. bunu aldırmak istiyorum ama bayağı geniş bir ben. bu tür benler de alınabilir mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Geniş dogumda olusan benlerin bir kenarından denenip derinliğie bakılır ona göre tedavi planlaır

 19. hocam merhaba kafamda bi tane yüzeysel ben vardı gittikçe büyüdü ve et beni haline geldi beni korkutuyor zararlı olabileceğini düşünüyorum bana yardımcı olur musunuz? aldırmak istiyorum onu .
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Et benleri radyofrenkans ile başarılı bir şekilde yok edilir

 20. Sağ gözümün alt kapağında tam kirpiklerin çıktığı yerde kahverengi mısır tanesi büyüklüğünde bir ben var ve görünüş olarak rahatsız edıyor.Doktora gittigimde alınırsa göz kapakcigimi birlestireceklerini ve gözümün şeklinin bozulacagni söylediler.acaba bu bölgede ne gibi tedaviyle aldırabilirim ve sonradan simdiki halinden daha çirkin görünme riski var mı?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Buharlaştırma ile tedavi ederiz .Kirpiklerin etkilenmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri