Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Ben Aldırmak Kanser Yapar Mı?

Ben aldırmayı düşünen insanların aklına en sık takılan sorulardan biriside alınan benlerin kanserleşme yapıp yapmayacağıdır. Yazımızda benlerin kanserleşmesi konusu ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Ben Nedir?

Halk arasında ben olarak bilinen cilt lezyonları tıp literatüründe nevüs olarak adlandırılır. Nevüsler cilde rengini veren melanin isimli hücrelerin sebebi tespit edilemeyen bir nedenden olayı belli bölgelerde kümelenmesi sonucu oluşur. Oluşan nevüsler ciltten kabarık ya da yüzeysel olabilir. Renkleri cilt renginde de olabilir koyu kahve tonlarında da.

Benlerin büyük çoğunluğu sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmazlar. Kişilerde ağrı veya rahatsızlık gibi bir şikayet görülmez. Çok büyük oranla iyi huylu ve zararsız lezyonlardır. Ancak bazı benlerin kanserleşme riski bulunmaktadır.

Ben Türleri Nelerdir?

Benlerin kendi aralarında 3 ana grupta incelenmektedir. Bunlar;

Edinsel Melanositik Nevus

Hayatın ilk yıllarında ortaya çıkan benlerdir. Genellikle 20-25 yaş aralığında maksimum sayıya ulaşır. Sonrasında azalma gösterebilir. Bir kişide ortalama 40 tane bu benlerden bulunması normaldir.

Konjenital Melanositik Nevus

Doğuştan ciltte bulunan benlerdir. Yapılan araştırmalar her yüz bebekten birinde bu tarz benler olduğunu tespit etmiştir. Doğuştan ve büyük çaplı olan benleri kanserleşme riskinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Konjenital benler 1.5 cm’den küçük ise küçük, 1.5-20 cm arasında ise orta, ve 20 cm’nin üzerinde olanlar ise büyük olarak sınıflandırılmaktadır.

Diğer nevusler

Diğer benler ise displastik, hola, common, blue, miescher, meyerson, spitsz, reed, köklü nevüs gibi isimlerle anılmaktadır.

Kanserleşen Ben Nasıl Anlaşılır?

1985 yılında kanserleşen benlerin tespit edilmesi için uzmanlar tarafından dünyaca kabul gören ABCDE kuralı ortaya atılmıştır. ABCDE kuralı sayesinde benlerin değerlendirilmesi evrensel olarak ortak bir paydada birleşmiştir. Kural benlerin yapısal özelliklerinde ortaya çıkan değişimlerin incelenmesine dayanmaktadır. Aşağıda bulunan görsel kuralın daha iyi anlaşılması açısından yardımcı olacaktır.

Benin kendi içerisinde simetrik olmaması yani bir yarısının diğer yarısından farklı olması kanserleşme belirtisi olarak kabul edilmektedir. Tabi ki bu durum asimetrik olan her ben kanser yapar anlamına gelmemektedir. Ancak asimetrik olmak kanserleşen benlerde görülen ortak bir özelliktir.

Benin sınırlarının düzensiz ve girintili çıkıntılı olması da risk oluşturmaktadır. Ayrıca benin kendi içerisinde renk düzensizliği olmasıda kanserleşme riskini arttırmaktadır. Benin 6 mmden büyük olması ve zaman içerisinde değişim görülmesi de kanserleşme olduğunun beliritisidir.

Benlerinde yukarıda belirtilenlerden özelliklerden bir veya birkaçını taşıma kanserleşme olduğunu düşündürür. Bu nedenle kişileri benlerini takip etmesi ve şüphe duyulan durumlarda doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Ben Aldırma

iyi huylu benlerin alınmasının sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Estetik kaygı uyandıran ve aldırılmak istenen bütün benler aldırılabilir. Hatta benlerin alınması ileride oluşabilecek bir kanserleşme riski varsa onu ortadan kaldırmış olur.

ABCDE kuralına uyum sağlayan ve risk oluşturan benlerin ise mutlaka alınması tavsiye edilmektedir. Kanserleşen benin alınması değil alınmaması sağlık açısından sorun oluşturmaktadır.

Tedavi

Benlerin alınması için kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Şuana kadar geliştirilmiş en başarılı ben alma tekniği Radyofrekans cihazı ile benlerin buharlaştırılmasıdır. Bu teknik ile alınan bene göre ya iz kalmaz ya da yalnızca konuşma mesafesinden fark edilebilecek belli belirsiz bir iz kalır. Ben alma teknikleri ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkte bulunan Ameliyatsız Ben Alma yazımızı inceleyebilirsiniz.https://www.ideaklinikankara.com/ben-tedavisi/

3 comments

 1. hocam merhaba ben diyarbakırda yaşıyorum 40-50 ye yakın benim var aldıracam bunları 1 günde alınır mı ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Radyofrenkas buharlaştırma yönteminde sayı önemli degildir .İşlem kısadır.

 2. hocam merhaba alınan ben tekrar çıkar mı ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Beninizi yaklaşık 2 aylık seanslarla takip eder gerekirse ücretsiz rutuşlarınızı yaparım Süreç sonunda hiç ben hücresi kalmaz kurtulursunuz.Beniniz yuzeyelse bir seansdada bitebilir Derinse bir kac seans(rutuş) gerekebilir.

 3. Hocam merhaba . kafamda et beni var ve giderek büyüyor. aldırmak istiyorum ama kötü huylu olabilir mi . büyümesi kötü huylu olduğu anlamına gelir mi . teşekkür ederim

  Op Dr Adil Altınsoy

  Kafanızdaki bene mercekle bakarım süpheli ise patoloji çalıştırırım.Beninizi alınca kıl kökleriniz zarar görmez kellik olmaz.Hızlı büyümesi illede kötü huylu anlamına gelmez .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri