Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi

Kuyruk sokumu bölgesinden kılların deri altına geçmesi ve apse oluşturması sonucu oluşan hastalığa kıl dönmesi ismi verilmektedir.

Kıl Dönmesi Nedir Neden Olur?

Pilonidal sinüs yani toplumda bilinen ismi ile kıl dönmesi nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir bu yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız. Nedenleri Saçlardan, sırt bölgesinden, enseden düşen kıllar kalçanın hemen üst kısmında yani kuyruk sokumunun son kısmından deri altına geçerek toplanır. Vücut deri altına giren yabancı maddeleri tehdit olarak algılar …

Devamını oku »

Kıl Dönmesi Apsesi

Normal şartlarda herhangi bir şikayet oluşturmayan Kıl Dönmesi hastalığı özetle tanımlanacak olursak, cilt altında saç kılları ve yabancı cisimleri girdiği bir hastalıktır. Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut bir kapsül ile kaplamaktadır. Bu kapsül kişinin sert oturması ve düşmesi gibi sorunlarla zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kişide kıl dönmesi …

Devamını oku »

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Vücuttan, saçlardan ve enseden düşen tüy ve saçların kuyruk sokumu bölgesinden cildin altına geçmesi sonucunda kıl dönmesi hastalığı oluşmaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir

Kıl dönmesi oluşum aşamasında belirti vermeyen bir hastalıktır. İlk aşamada kıl giriş delikleri oluşur ancak bu delikleri kişinin kendisinin görmesi mümkün olmadığı için genelde hastalık bu aşamada fark edilmez. Sonrasında kıl giriş deliklerinden akıntı gelmesi ile nemlilik oluşur. Bazı hastalarda ise apse oluşur. Apse oluşması ile birlikte hastalarda ağrı, şişlik gibi belirtilerde görülebilir.

Kıl Dönmesi Ağrı Yapar Mı?

Kıl dönmesi ilk etapta herhangi bir şikayete neden olmaz. Ancak apse oluşursa ağrı şikayeti görülür.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi tedavisinde 3 farklı yöntem kullanılır. Bunlar ameliyatsız tedaviler, çağdaş ameliyatlar ve klasik ameliyatlardır. Ameliyatsız yöntemlerde lazer tedavisi ön plana çıkmaktadır. Çağdaş ameliyatlarda ise minimum kesi ile yapılan mikro sinüsektomi yöntemi ön plana çıkmaktadır. Klasik ameliyatlar, kesi miktarı çok olması ve iyileşme süresi uzun olmasından dolayı önerilmez.
WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri