Hemoroid (Basur Hastalığı) Nasıl Anlaşılır?

Makat hastalıklarında erken tanı hayati olmasa da tedavinin seyri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Sorun ne kadar erken tespit edilirse o kadar pratik çözülebilmektedir. Kişilerin hastalığının ilk etapta kendilerinin tanıması için sorunun ne olduğunu ve belirtilerini bilmelidir. Bu sayfada, hemoroid belirtileri ile ilgili hususlara değineceğiz.

Hemoroid Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid belirtileri

Hemoroid (Basur) Nedir?

Konuyu daha net anlayabilmek adına hastalığın yapısına kısaca bakalım. Hemoroit, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların aşırı baskı ve basınca maruz kalarak genişlemesidir. Görüldüğü yere göre ikiye ayrılır. Hemoroid nedir, neden olur? başlıklı yazımızda daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Makatta Kanama

İlk fark edilen ve bir sorun olduğunu haber veren bulgu kanamadır. Kanama tek başına ayırt edici bir veri değildir. Çünkü anal fissür gibi makat hastalıklarında da kanama gözlenmektedir. Kanama ayırt edici bir bulgu olmasa da ortada bir sorun olduğunu göstermektedir. Özellikle uzun süre devam eden kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Uzun süre devam eden rektal kanamalar kanser habercisi olabilir. Bu sebeple ihmal edilmemelidir. Kanama 1. evre de olan bir iç basur bulgusudur.

Şişlik (Meme)

Yazının giriş kısmında hemoroidin memecik oluşumlarına neden olduğuna değinilmişti. Toplardamar genişlemeye devam etmesi halinde çevresinde bulunan koruyucu bağ dokuları gevşemeye başlayacaktır. Bu gevşeme sonucunda rektumda oluşan çıkan meme büyüyerek anüs dışına (4. evrede) çıkabilmektedir. İnsanlar bunu basur memesi olarak tabir ediyorlar. Doğrusu ise içi kan dolu genişlemiş damarlardır.

İç Hemoroit hastalarında meme ilk olarak rektumda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın 2. Evreye ulaştığını gösterir. Dışkılama esnasında meme dışkı ile anüs dışına çıkabilir. Kişi kalktığında ise kendiliğinden geri girmektedir.

 1. Evre iç problemlerde ise meme dışkı ile yine anüs dışarısına çıkmaktadır. İçeri girmesi bazen kendiliğinden mümkün olmayabilir. Hasta parmağı ile anal kanala ittirmesi gerekir. Aksi halde makat kasları arasında sıkışarak ciddi anlamda ağrıya neden olur.
 2. Evde hastalarda hemoroid memesi sürekli anüs dışarısında durmaktadır. İç ve dış basur ile Anal Hematom dediğimiz (makatta pıhtı toplanması) bu süreçte birbirine benzemektedir. Yeteri kadar tecrübeli olmayan doktorlar hematomu hemoroid sanabilir.

Makatta Ağrı

Hastalığınız iç hemoroid ise ilk zamanlarda ağrı neredeyse hiç yok denecek durumdadır. Tek belirti dışkıdan kan gelmesi şeklinde olmaktadır. Tabii ki bu durum hastalığın üçüncü ve dördüncü evreye ulaşması ile değişir. Çünkü bu süreçte memenin makat kasları arasında sıkışması (tromboze) ve yine memede pıhtılaşma olacağından ağrı görülür.

Dış hemoroitlerde ise ağrı sık görülen şikâyetlerden biridir. Memenin kıyafete sürtünmesi yanı sıra oturmanız bile ağrıya neden olmaktadır. Dışkılama sonrası temizliği nazikçe bir şekilde yapmanız gerekir. O bölgede sinirler fazla olduğu için oldukça hassastır.

Kaşıntı

Oluşan memeciklerin makattan sarkması sonucu bu yapılar dış yüzeylerle sürtünme yaşamak zorunda kalır. Hassas olan bu yapıların sürtünmeye maruz kalması ise kaşınma sorununa yol açmaktadır. Aynı şekilde hastalarda ıslaklık oluşur. Bu durumda yine kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Kesin Teşhis Muayene İle Konur!

Evet, arkadaşlar basur hastalarında görülen belirtileri başlıklar halinde sıraladık, unutulmaması gereken bu belirtilerin sadece hemoroit ile alakalı olmadığıdır. Örnek vermek gerekirse kanama, anal kanal yanı sıra kalın bağırsak ile de alakalı olabilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun neden kaynaklandığı anlayabilmek için mutlaka muayene olmalısınız.

Bunun için size en yakın genel cerrahi uzmanı ya da Ankara’da yaşıyorsanız bana gelebilirsiniz. Erken dönemde gelmeniz tedavinin daha basit, başarının daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle fark ettiğiniz sorun 1 haftadan uzun süre devam ediyorsa doktora müracaat etmelisiniz.

Evet, arkadaşlar hemoroid belirtileri ile ilgili aktaracaklarımız bu kadardır. Daha fazla bilgiye aşağıda yer alan (İngilizce) referanslar kısmından ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

Hemoroid (Basur Hastalığı) Nasıl Anlaşılır?” yazısında 9 düşünce

 1. Şermin diyor ki:

  Makatımda elime gelen bir şişlik var 2 gündür. Ateşimin olmadı bununla ilgili midir?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Makatta olusan şişlik ateşin yoksa tromboze hemoroid,ateşin varsa anal apse düşünürüz

 2. Necip diyor ki:

  Hocam makatımda şişlik ve akıntı var. hemoroid olabilir mi. teşekkür ederim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Anal fistüldeolabilir .Muayenede anlasılır

 3. Bora diyor ki:

  hocam makatımdan kan geliyor şişlik meme falan yok . meme olmadan hemoroid olur mu
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  İç hemoroidlerde meme yoktur.Anaskop ile bakılır kanayan yere lazer yapılır

 4. ayşegül diyor ki:

  hocam merhaba dün tuvalet esnasında az bi kan geldi çok korktum ciddi birşey var mı diye elime gelen birşey yok içerde hemoroid varsa kanama yapar mı ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile bakar kanama sebebini görürüz

 5. Erol diyor ki:

  Bir yıl önce makatta kanama oldu. yapilan muayene ve kolonoskobide iç hemoroid teşhisi kondu. bant ligasyonu yapıldı. son iki aya kadar hiç şikayetim yoktu. son iki ay yoğun kanamalarım oluyor. ne yapmalıyım bilgilendiriseniz sevinirim.kolay gelsin.

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile bakarım 1 ve 2inci derece ise IRC ve band ligasyonu yaparız 3-4 derecede Lazer THD yaparız

 6. nazim diyor ki:

  Merhaba hocam dış hemoroidim var . Dışarda memeler oluştu bağlama yöntemi ile tedavisi mümkün mü ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  İç memeleri bağlamak( 2. derecede lastikle bogma) agrısız .Fakat dış memeleri baglamak agrılıdır Kalıcı dış meme demek 4. derecedir.BUnlarda lazer destekli diger yardımcı aletlerle en az agrı olacak sekilde tedavi ederim.Dış memeleri boğma eski ve agrılı bir yöntemdir

 7. hasan diyor ki:

  hocam merhaba bu sıralar tuvaletten çıkınca hafif kanama oluyor bide arada ağrı oluyor bunun sebebi hemoroid olması mı ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile muayene edilir tanı konur.Erken vakalarda ameliyatsız ayaktan tedavi sansınız olur

 8. alihan diyor ki:

  hocam 2 gündür hafif kanama geliyordu ancak dün biraz daha fazla kan olmaya başladı açıkcası korktum bide şişkinlik var acı yemek buna sebep olur mu daha önce böyle bir şikayetim yoktu benim.

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile bakıp hemoroid derecesini.başka hastalık varmı teşhisini koyalım .Hemoroidde acı yemek önemli asıl önemli olan kabızlık uzun süren işhaller

 9. Blgdrk diyor ki:

  Hocam makat çatlağı ameliyatı oldum yıllar önce tekrarladı ağrım geçmiyor yanma oluyor tekrar ameliyat mı olmam gerekiyor

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Ameliyatta kası kesmişlerdir Şimdi botox yapmak risksiz ve kolaydır.Muayenede net karar verilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir