Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid halk arasında bilinen ismi ile basur en sık karşılaşılan makat bölgesi hastalığıdır. Makatta ağrı, şişlik, kanama gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Aşırı ıkınma ve kabızlık gibi durumlara bağlı olarak makat içerisinde bulunan damarların makat dışına sarkması hemoroid yani basur hastalığıdır. Makattan sarkmış bu genişleyen damarlara hemoroid memesi ya da hemoroid pakesi ismi verilmektedir.

Hemoroid hastalığının iç basur ve dış basur olmak üzere 2 farklı türü bulunmaktadır. Bu yazımızda hemoroid neden olur, hemoroid nasıl geçer, hemoroid hastalığına ne iyi gelir, hemoroitten nasıl korunulur gibi sorunların cevapları ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Basur nedir

Basur hastalığından korunmak için sorunun ne olduğu ve neden ortaya çıktığı bilinmelidir. Böylece hemoroid oluşmasına neden olan durumlar engellenerek hastalığın oluşması da engellenebilir.

Hemoroid makatta bulunan damar yapıların baskıya maruz kalması sonucunda genişleyip makattan sarkmasıdır. Sarkan bu yapılara hemoroid memesi ismi verilmektedir. Basur hastalığı oluşan memeciklerin konumuna göre iç ve dış basur olmak üzere 2 türe ayrılmaktadır.

Hemoroid Türleri Nelerdir?

İç basur da memecikler makat içerisinde oluşur, dış basurda is memecikler makat kenarında oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde iç ve dış hemoroitler resmedilmiştir. (1)

Görülen hemoroid şikayetlerinin büyük çoğunluğu iç basurdur. Dış basur sorunu nadiren görülmektedir. İç hemoroidler kendi arasında 1 den 4 e kadar derecelendirilmektedir. (2)

İç hemoroidler ilk olarak makat içerisinde oluşur ve derecesine göre makat dışına sarkar. İlk evrelerde şikayete neden olmaz. Ancak sorunun ilerlemesi ile birlikte hastalarda şiddetli ağrı şikayeti görülebilir. Bu nedenle hastalığın erken dönemde tedavi edilmesi önerilir. Hemoroid hastalığı erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilebilir, ancak ileri dereceli hemoroidlerin tedavisi için mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir.

  1. Evre İç Hemoroid: İlk evredeki hemoroidler belirti vermezler. Bu nedenle hastaların kendisi tarafından fark edilmesi mümkün değildir. Ancak rektal muayene ile doktor tarafından tespit edilebilir. Nadiren birinci derece hemoroidler kanama şikayeti görülebilmektedir.
  2. Evre İç Hemoroid: Makat içerisinde oluşan hemoroid zamanla büyür. 2. Evrede olan hemoroidler dışkılama esnasında makat dışına çıkar ve dışkılamanın bitmesi ile kendiliğinden normak konumuna döner. Hasta dışkılama esnasında basur memesini hisseder. Ama dışkılama sonrasında normal konumuna dönmesinden dolayı rahatsızlığa neden olmaz.
  3. Evre İç Hemoroid: Oluşan memecikler bu evrede daha da büyür. Dışkılama ile makat dışına sarkan memecikler bu aşamada kendiliğinden makat içerisine dönmezler. Ancak el ileri içeri itilmesi ile normal konumuna dönmektedir.
  4. Evre İç Hemoroid: Bu evrede memecikler iyice büyümüş ve makattan sarkmıştır. Bu aşamaya gelen hemoroidler el ile ittirilse bile makat içerisine dönemezler. 3 ve 4. Derece hemoroidler makat dışına sarktığı için hastalarda şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

Hemoroid hastalığının en can sıkıcı yanı neden olduğu ağrı şikayetidir. Bazı kişilerde yaşanan ağrı oturma güçlüğüne bile neden olabilmektedir. Ağrının tamamen geçmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Ancak tedavi sürecine kadar ağrının geçmesi veya hafiflemesi için evde yapılacak bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kabız kalmamaya özen gösterin.

Hemoroid hastalığının önlenmesi ve ilerlemesinin engellenmesi için en önemli husus kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Kabızlığın devam etmesi daha çok ıkınmaya ve hastalığın daha çok ilerleyerek ağrı yaşanmasına neden olmaktadır.

Kabızlığın önlenmesi için beslenme düzeninde lif yönünden zengin gıdalara yer verilmeli, bol sıvı tüketilmeli ve hareket miktarı arttırılmalıdır.

Tuvalette uzun kalınmamalıdır.

Tuvalette uzun süre kalınması makat içerisinde bulunan damarlara baskı uygulanmasına neden olmaktadır. Böylece hemoroid riski de artmaktadır.

Bu durumun engellenmesi için tuvalette uzun süre kalmaktan kaçınılmalıdır. Tuvalette 1 dakikadan fazla kalınması sağlık açısından sakıncalı bir durumdur.

Hemoroid ağrısından kurtulmak için sıcak su oturma banyosu

sıcak oturma banyosu

Hemoroid ağrılarından kurtulmanın en kolay ve doğal yolu sıcak su oturma banyosudur. Oturma banyosunun yapılabilmesi için sıcak su ve suyun koyulacağı bir leğen yeterlidir.

Yakmayacak sıcaklıkta su leğene doldurulur. Ve leğenin içerisinde 5-6 dakika oturulur. Bu durum makat kaslarının gevşemesini ve ağrının hafiflemesini sağlar.

Sıcak su oturma banyosunun uzun süre yapılması yerine 5-6 dakika kadar kısa sürede ama günde birkaç kez yapılması daha faydalı olacaktır.

Hemoroid ağrısı için ilaç tedavisi de tercih edilebilir.

Hemoroid hastalığı ilaçla tedavi edilmez. Ancak neden olduğu ağrı ağızdan alınan ağrı kesiciler ya da bölgesel uygulanan uyuşturma etkisi olan kremlerle geçirilebilir.

Hemoroid Ağrısı İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Hemoroid hastalığının ağrıya neden olması makat kaslarının hemoroid memesine sıkıştırmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun için ağızdan alınacak ağrı kesiciler kullanılabilir.

Ayrıca bölgesel olarak uyuşturma özelliği olan anestol pomad, prcotoglivenol krem ya da makat çatlağı için geliştirilmiş bitkisel içerikli pruzon pomad kullanılabilir. Ayrıca krem yerine kortos fitilde kullanılabilir.

Bitkisel Hemoroid Tedavisi Mümkün Müdür?

Hemoroid makat içerisinde bulunan damarların yapısal bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle bitkisel tedavisi mümkün değildir. Ancak ağrının hafiflemesi için bitkisel karışımlar kullanılabilir.

Karışımın hazırlanması için ayrı ayrı ürünler alınması yerine hem uyuşturma hem rahatlatma etkisi olan bitkisel içerikli anuflex pomad kullanılabilir.

Anuflex merhem hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi ilk aşamalarda ameliyatsız yöntemlerle (lazer ve RBL (lastikle boğma) ), ilerleyen evrelerde ise THD adı verilen bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.


  1. Lohsiriwat, V. (2012). Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World journal of gastroenterology: WJG18(17), 2009.
  2. Lawrence, A., & McLaren, E. R. (2020). External Hemorrhoid.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri