Basura Ne İyi Gelir? Rahatlatacak Öneriler

Basura ne iyi gelir? sorusu, hastaların en sık sorduğu sorulardan biridir. Ancak, merak edilen cevap her hasta için farklı olabilir.

Örneğin, hastaların büyük bir bölümü dışkılama sırasında ortaya çıkan kanamaya çözüm ararken, bir diğer kısmı ise basur ağrısı şikayetinden nasıl kurtulacağını merak etmektedir. Farklı bir grup ise hemoroid memesini kurutmanın yollarını aramaktadır.

Basura ne iyi gelir

Farklı bir örnekte ise hemoroid hastalığı olmayan ve bu durumu önlemek için ne tür önlemler alması gerektiğini merak edenler olacaktır. Bu yüzden, ‘Basura ne iyi gelir?’ yazımızda herkesin merak ettiği sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Farklı bir konuda bilgi almak isterseniz, 0532 350 25 87 numaralı hattımızı arayabilir veya WhatsApp uygulaması üzerinden yazabilirsiniz. Dilerseniz bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimize de gelebilirsiniz.

Basura Ne İyi Gelir?

İlk olarak, tüm hemoroid hastalarını ve aynı zamanda bu hastalıktan korunmak isteyen sağlıklı insanları yakından ilgilendiren hususlarla başlamak istiyorum.

Kabızlığa “Dur” De!

Hemoroid başta olmak üzere birçok hastalığın doğrudan veya dolaylı nedeni olan kabızlığa başlıca düşmanımız gözüyle bakmalıyız. Bilimsel araştırmalara göre, toplumun %30’u maalesef kabızlık problemi ile yaşamaktadır. (1)

Kronik hale gelen kabızlık, ilerleyen süreçte basur hastalığı başta olmak üzere makat çatlağı, Hirschsprung hastalığı ve kolon kanseri gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Kabız Kalmayın, Kabızlıktan Kurtulun

Basura ne iyi gelir?’ sorusunun en net cevaplarından biri, kabız kalmamak veya kabızlık probleminden bir an önce kurtulmaktır. İyi de nasıl olacak? dediğinizi duyar gibiyim. Her insanda kabızlık nedeni farklı olduğu gibi çözümü de kişiye özeldir. Örneğin insanların büyük bir bölümünde sorun lif açısından yetersiz beslenme iken büyük bir bölümünde ise hareketsiz bir yaşam sorun olabilmektedir.

Aynı şekilde kabızlığa neden olan herhangi bir hastalığı ve kullandığı ilaçlar olabilir. Bu nedenle ilk olarak nedenini bulmalı ve nedeni ortadan kaldırmalısınız.

Kabızlık için hangi bölüme randevu alınır? Kendi kendinize önleyemediğiniz kabızlık ve ishal problemleri için Gastroenteroloji uzmanlarından yardım almalısınız. Gastroenteroloji, ağızdan anüse kadar olan kısımda görülen hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgili uzmanlık alanıdır.

Ikınma Alışkanlığından Vazgeçin

Kabızlık problemi olan insanların tuvalette daha uzun süre geçirdiklerine şahit olabilirsiniz; öyle ki bazen 30-60 dakika kalanlar bile olabilir. Bu süreçte, dışkılama ihtiyacını karşılayabilmek için ıkınırlar. İşte, hemoroid hastalığının başlangıç noktası tam da burasıdır.

Dışkılama esnasında ıkınmak zararlı mı?

Ikınmak, kan dolaşımı açısından zararlıdır. Hemoroid başta olmak üzere, bacaklarda sıkça görülen varis hastalığı (damarlarda genişleme) gibi sorunların da önemli nedenlerinden biridir.

Hemoroid nedir

Ikınmanın, basur hastalığına nasıl yol açtığına bakalım mı? Anüs içerisinde, kontrolsüz dışkı, gaz ve sıvı kaçırmayı önleyen 3 adet yastıkcık bulunmaktadır. Bu yastıkçıkların görevi bizleri zor duruma düşüren dışkı ve gaz kaçırmanın önüne geçmektir. (2)

Normal şartlarda, anüs etrafındaki yastıkçıklar sürekli şiş durumda olup, kontrolsüz dışkı ve gaz kaçırmayı önler. Dışkılama esnasında ise şişlik azalarak dışkının geçişine yol verir. Ancak, şişliğin indiği anda kişinin ıkınması, yastıkçıkların tekrar şişmesine neden olur. Bu durum, bir yandan dışkılamayı zorlaştırırken, bir yandan da anüsü kapatarak dışkının geçişini engeller.

Dışkının zorlanarak geçişi esnasında, sürekli tahrişe maruz kalan yastıkçıklar içerisindeki zengin damar yapısı ile kanamaya ve uzun süre aynı sorunu yaşadığı için büyümeye başlayacaktır. Yastıkçıkların büyümesi ve anüsten dışarı sarkma oranına göre hemoroid evresi belirlenmektedir. Anüs dışında kalmaya başladığında artık son evre olan 4. derece basur hastalığı teşhisi konur.

Kanamaya Ne İyi Gelir?

Makattan kan gelmesi, hemoroid belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Hastalığın başlangıcından tedavi sürecinin sonuna kadar, dışkılama esnasında ve sonrasında taze kan görülmesi yaygın bir durumdur.

Basur kanaması, dışkılama sırasında gaitanın hemoroid memesine sürtünerek geçişi ve bu esnada damarları tahriş etmesinden kaynaklanır. Daha önce belirttiğim gibi, dışkılama esnasında ve sonrasında dışkıya veya tuvalet kağıdına bulaşmış şekilde veya klozete damlama şeklinde kan görebilirsiniz.

Kanamalı basura ne iyi gelir? Yaşadığınız sorun yeni ortaya çıktıysa, yani hastalık 1. veya 2. evredeyse, önereceğim ilk işlem infrared koagülasyon tedavisi olacaktır. Genel cerrahi uzmanları tarafından 5-10 dakikalık bir işlemle, kanamaya neden olan hemoroid memesine müdahale edilerek kanamanın önüne geçilmektedir. (3)

Hemoroid için hangi bölüme gidilir? Basur kanamasını kendi kendinize geçirmeye çalışmak yerine Proktoloji veya Gastroenteroloji uzmanlarına muayene olmalısınız. Muayene sonucuna göre infrared koagülasyon tedavisi, lastikle boğma yöntemi (rubber band ligation) veya kanama, ağrı ve ödem gibi şikayetleri azaltan Daflon, Doxium gibi tabletler veya kremler reçete edilebilir.

Ağrıya Ne İyi Gelir?

Ağrı çok sık görülen bir şikayet değildir. Genellikle kanama şikayeti daha yaygındır. Makatta ağrının farklı nedenleri olabilir. Örneğin, makat çatlağı veya perianal apse gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Basur ağrısının görülmesi, hastalığın evre olarak ilerlediği 3. ve 4. yani son evreye ulaştığını gösterir. Ağrıya ek olarak, elle fark edilen hemoroid memesinin varlığı da diğer hastalıklardan ayrıştırmayı kolaylaştırır.

Basur Ağrısı Nasıl Olur?

Hastalığın 3. ve 4. evresinde ortaya çıkan bir durum olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Hemoroid memesi içerisinde yer alan kanın, ıkınma alışkanlığı nedeniyle kalbe geri gidemeyerek beklemesi ve pıhtılaşmasından kaynaklanan bir durumdur. Tromboze hemoroid olarak da tabir edebiliriz. Zonklayıcı tarzda olup ilk günler daha da şiddetlidir. Dışkılama esnasında ve kalça üzerine oturulduğunda ağrının şiddeti artmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Pıhtılaşmanın neden olduğu basur ağrısı, kendi kendine geçmesi beklendiğinde ilk bir haftası şiddetli olmak üzere 10-15 gün devam edecektir. Ağrıdan en kısa sürede kurtulmak için yapılması gereken ilk işlem, pıhtının boşaltılmasıdır. Proktoloji uzmanları, çok küçük bir kesi ile basur memesi içerisindeki pıhtıyı boşaltarak ağrının ciddi anlamda azalmasını sağlarlar. Ancak, bu işlem hastalığın tedavisi olarak görülmemelidir. (4)

Basur Ağrısına Oturma Banyosu ile Doğal Çözüm

Hemoroid ağrısı evde nasıl geçer?’ sorusu, sıkça karşılaştığımız sorulardan biridir. İlk önerim, oturma banyosundan yararlanmanız olacaktır. Dışkılama öncesi ve sonrasında birkaç dakikalık bu doğal uygulama ile rahatlayabilirsiniz.

Hemoroid oturma banyosu

İhtiyacımız olan tek malzeme, sıcak suyun konulacağı bir leğendir. Dirseğimizi yakmayacak sıcaklıkta su leğene doldurulur ve leğenin içinde 5-6 dakika oturulur. Bu uygulama, makat kaslarının gevşemesine ve ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Basur ağrısı yanı sıra makat çatlağı ağrıları için de çok ideal bir çözümdür. (5)

Sıcak su oturma banyosunu uzun süre yapmak yerine, 5-6 dakika gibi kısa süreler halinde günde birkaç kez yapmak daha faydalı olacaktır.

Basur Kremi: Ağrının Hafifletilmesinde Etkili Bir Çözüm

Hemoroid ağrısına çözüm olarak sunabileceğimiz bir diğer yöntem ise bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış basur kremleridir. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu kremleri, dışkılama öncesi ve sonrasında kullanarak bölgesel uyuşturma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Hemoroid kremi markaları arasında Anestol Pomad, Anuflex, Proctoglyvenol, Kortos, Proctolog, Redekain, Recbutin ve Ultraproct gibi etken maddesi lidokain olan merhemler bulunmaktadır.

Basur kremleri ile ilgili geniş çaplı bilgiye meslektaşlarımdan Op. Dr. Seher Şirin’in ‘Basur Kremi ne işe yarar?’ isimli yazısından ulaşabilirsiniz.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Hastaların muzdarip olduğu bir diğer durum ise kaşıntı şikayetidir. Bu, hastalığın 3. ve 4. evresinde sık görülen bir durumdur. Nedeni, basur memesinin anüs dışında kalmasıyla ilgilidir. Dışkı ve sıvı kaçağına neden olacağı için ciltte tahriş ve buna bağlı kaşıntı sık görülür. Tabii ki, unutmamak gerekir ki makatta kaşıntının nedeni sadece hemoroid hastalığı değildir. Örneğin, yetersiz hijyen kadar aşırı temizlik tutkusu bile kaşıntıya neden olabilir. (6)

Kaşıntıya çözüm olarak kortizon içeren kremler önerilir. Ancak, kortizonlu kremler 1 haftadan uzun süreli kullanımlara uygun değildir. Bunun yerine, aynı etkiye sahip ancak kortizonun yan etkilerine maruz kalmayacağınız Pruzon gibi bitkisel içerikli kremleri öneririm.

Hemoroid Memesine Ne İyi Gelir?

Basura ne iyi gelir?’ başlıklı yazımda aktaracağım son husus, makatta şişlik olarak da tabir edilen hemoroid memeleri ile ilgili olacaktır. 3. ve 4. evre hemoroidlerde, anüs dışına çıkan ve şişlik gibi duran bu yapı rahatsız edici olabilir. ‘Hemoroid memesi nasıl kurutulur?’ gibi aramalara sıkça rastlıyoruz.

Hemoroid memelerinden kurtulmanın tek yolu tedavi olmaktır. Proktoloji uzmanları, hastalığın evresine göre lastikle boğma yöntemi (rubber band ligation) veya THD ameliyatı ile hemoroidlerin sağlıklı bir şekilde yok olmasını sağlar. Bunun dışında, evinizde çözüm yolu bulunmamaktadır.

SIK SORULAN SORULAR

Kantaron yağı basura iyi gelir mi? Ağrı kesici ve yara iyileştirici etkisi bulunan kantaron yağını tedaviye ek olarak kullanabilirsiniz. Tabii ki, doktorunuza danışarak ve onun bilgisi dahilinde kullanmalısınız.

Vazelin basura iyi gelir mi? Vazelin, hastalığı tedavi etmekten ziyade, dışkılama esnasında dışkının kolay geçişini sağlamak ve anüs bölgesini tahrişten korumak amacıyla kullanılabilir. Ancak, vazelinin hastalığı iyileştirici bir yönü bulunmamaktadır.

REFERANSLAR

  1. Vazquez Roque, M., & Bouras, E. P. (2015). Epidemiology and management of chronic constipation in elderly patients. Clinical interventions in aging, 919-930.
  2. Graham-Stewart, C. W. (1963). What causes hemorrhoids? A new theory of etiology. Diseases of the Colon & Rectum6(5), 333-344.
  3. Perez-Miranda, M., Gomez-Cedenilla, A., Leon-Colombo, T., Pajares, J., & Mate-Jimenez, J. (1996). Effect of fiber supplements on internal bleeding hemorrhoids. Hepato-gastroenterology43(12), 1504-1507.
  4. Swartz, J. M., YL, J. W. M. S. M., & Wright, Y. L. (2020). How to Heal Hemorrhoid Pain Permanently!: What are Hemorrhoids? What Causes Hemorrhoid Pain? How to Get Relief Now. When to See a Doctor. Five Powerful Strategies to Heal Hemorrhoid Pain Forever. Lulu. com.
  5. Shirah, B. H., Shirah, H. A., Fallata, A. H., Alobidy, S. N., & Al Hawsawi, M. M. (2018). Hemorrhoids during pregnancy: Sitz bath vs. ano-rectal cream: A comparative prospective study of two conservative treatment protocols. Women and Birth31(4), e272-e277.
  6. Mott, T., Latimer, K., & Edwards, C. (2018). Hemorrhoids: diagnosis and treatment options. American family physician97(3), 172-179.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir