Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Lazerle Fistül Tedavisi

Fistül tam adıyla peri anal fistül anüsün yanında yeni bir delik olduğunu ifade eder. Bu delik bir kanal aracılığıyla makata yada bağırsağa açılır. Neredeyse tek sebebi makata yakın bölgede apse gelişmesi ve bu apsenin zamanında tedavi edilmemesidir. Apse ne kadar geç boşaltılırsa fistül olma ihtimali o kadar artar.

Hastalığın çeşitli tipleri vardır ve tedavisi de tipine göre değişir. Hastalığın tiplendirmesi oluşan kanalın dışkı kontrolünü sağlayan kaslarla ilişkisine göre yapılır. Kasların önünden geçen, arasından geçen yada etrafından geçen tipleri vardır. Kaslarla olan bu ilişki ameliyat sonrası dışkı kaçırma riskinin oranını da belirler.

çevresindeki cilt ile anüs içindeki bir bölge arasında burada oluşmuş kronik bir enfeksiyonun sonucu olarak oluşmuş kapanmayan bir yoldur. Fistüller buradaki enfeksiyonların ve apselerin kronik evresidir

Hastalıktan korunmak için apse olduğunda en kısa sürede boşaltılmalı ve ek olarak verilen antibiotikler düzenli kullanılmalıdır. Oluştuktan sonra artık ilaçlarla yada hastanın uygulayacağı yöntemlerle düzelme ihtimali yoktur. Mutlaka ek müdahale gerekir.

Özellikle kasların arkasından dolaşan kanallarda dışkı kaçırma riski yüksek olduğu için mutlaka bu konuda tecrübeli bir proktolog tarafından işlem yapılmalıdır. Bu sayede başarı yüksek risk düşük olur.

Tedavide çok farklı yöntemler uygulanabilmektedir, hangi yöntemin uygulanacağı doktor tarafından belirlenir ancak bilgi düzeyini artıran hasta da seçimde fikir beyan eder, etmelidir de.

Lazerle Fistül Tedavisi

Lazer ile yapılan işlemde iç ve dış delik bulunur. Dış delikten ince tel benzeri aletle girilerek kanalın nasıl seyrettiği ve sfinkterle ilişkisi belirlenerek içereden çıkılır. Bu sayede artık kanal müdahale edilebilir hale gelmiş olur. Nasıl bir trase izleneceği belirlendikten sonra esnek, çepeçevre ışık saçan lazer probu dış ağızdan içeri itilir. Daha önce belirlenmiş olan iç ağızdan çıkıncaya kadar ilerlenir. Prob geriye doğru çekilirken ışın verilir böylece yol çok büyük oranda kapanmış olur. Tekrarı engellemek ve başarıyı artırmak için iç delik dikişle kapatılır. Ameliyatsız tedavi olarak değerlendirilse de küçük bir cerrahi girişimdir. Ancak diğer yöntemlere bir çok üstünlüğü vardır.

Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajları ;

Başarısı yüksektir

Tekrarı düşüktür

Ameliyat sonrası işe dönüş çok erkendir

Ciddi bir yara olmadığı için bakım azdır

Ağrı klasik yöntemlere kıyasla çok düşüktür.

Gaz kaçırma riski yoktur

Dışkı tutamama riski yoktur

Ankara’da lazerle fistül tedavisi idea klinik Ankara şubesinden Op.Dr.Adil Altınsoy tarafından yapılmaktadır.

23 Yorumlar Yorum Yap
 1. hocam kolay gelsin benim anal verj bölümün de saat 6.7 arasın da ince fistül şüpeli görünüm emar sonucun da kaşın tı ve ağrı var baden ne yap malıyım saygılar

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)
  Makat kenarında akıntı yapan fistül dış deliğ varsa Lazerle veye cerraki ile işlembaşarılı olur.Delik yoksa veye muayene ile fistülyolu hissedilmiyorsa tedavi basarısız olma ihtimali artar

 2. Hocam fistül tedavisinden sonra uçak yolculuğu yapabilir miyim

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)
  Lazerle fistül tedavisinden sonra ucak yolculugu yapabilirsin

 3. Doktor Bey merhaba,Ben Kahramanmaraş’tan yazıyorum.3 hafta kadar önce makat bölgeme çok yakın bir bölgede şişkin sert apse gibi bir şey olduğunu fark ettim.Biraz kanıyor ve akıntı oluyor.Bugün bir cerraha göründüm anal fistül olduğunu söyledi ama yüzeysel olduğunu düşünüyorum dedi.Yüzelsel olduğu için MR da çıkmasının çok düşük olduğunu söyledi.Sekon tekniğiyle ameliyat edebileceğini söyledi.Ameliyat sonrası kas kaybı ve uzun pansuman günleri düşüncesi beni tedirgin ediyor.Lazer tedavisi önerir misiniz?Lazerli Fistül ameliyatı tekrarlamasına sebep olur mu?İnternette lazer için başarı oranının %50 %60 olduğu ve tekrarlama riski olduğu söyleniyor bu da bende soru işareti oluşturuyor.

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)
  Lazer ehil ellerde basarısı bahsedilenden daha yüksektir azda olsa tekrar ihtimali vardır.Sıfır tekrar yalandır.Lazerin diger amelyatlara göre en üstün tarafı kas hasarı ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir