En İyi Hemoroid Tedavisi Hangisi?

Hemoroid tedavisinde uygulanan yöntemlere geçmeden önce, hastalığın teşhisinde uygulanan muayene şekline bakalım istiyorum.

Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?

Dış hemoroid doktor tarafından göz muayenesi ile teşhis edilebilir. İç hemoroidin teşhisi için ise anal kanalın ve rektumun incelenmesi gerekir.

Hemoroid tedavisi
 • Görsel Muayene

Dış hemoroidler göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak iç hemoroidler için konumu bakımından ek uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

 • Parmak Muayenesi

Parmakla yapılan rektal muayenede doktor eldiven geçirilmiş parmağını makatın içerisine sokarak herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder, parmak muayenesine ilave olarak yapılması gereken bir tetkik olup olmadığına karar verir.

 • Anoskop ve Kolonoskopi

İç hemoroidler kimi zaman parmak muayenesi ile anlaşılamayabilir. Bu tür durumlarda doktor tarafından kolonoskobi ya da anaskop muayenesi uygulanır. Kolonun tamamının incelenmesi gereken durumlarda kononoskopi uygulanır. Böylelikle başka bir sindirim sistemi problemi varsa tespit edilebilir, kolon kanseri riski varsa saptanabilir.

Kişisel Rahatlama ve Korunma Uygulamaları

Genellikle hafif ölçekli ağrılar, şişlikler evde yapılan uygulamalarla rahatlatılabilir. Kabızlık hemoroidlerin kötüleşmesine neden olur. Bu tür kötüleşmelerin önüne geçilmesi için beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Örneğin yüksek lifli besinler tüketilmeli, alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır. Bu sayede dışkı yumuşar ve dışkılama zorlanmadan yapılır. Zorlanma olmaması hemoroidlerin kötüleşmesini engeller.

Sıcak su oturması yapılarak yaşanan ağrı ve rahatsızlık hafifletilebilir. Sıcak su dolu bir leğene yaklaşık 10 dakika oturulması ve bunun gün içerisinde tekrarlanması faydalı olacaktır. Ayrıca şişliklerden kaynaklı rahatsızlıkların rahatlatılması içinde soğuk press uygulaması yapılabilir.

Tuvalet kağıdı kullanımı da sorunlu bölgede tahrişe neden olarak rahatsızlık verebilir. Bu nedenle hemoroider iyileşene kadar kurulama işleminin yumuşak bir havlu ile yapılması önerilmektedir. Ayrıca ağızdan alınacak ağrı kesici ve türevleri ilaçlarda kişilerde rahatlama sağlayacaktır.

Doktor tarafından önerilen lokal olarak kullanılan ilaç, krem ve merhemler bulunmaktadır. Bu tür lokal ürünlerde geçici olarak rahatlama sağlamaktadır. Ancak bu tür ürünlerin uzun süreli kullanımı cildi inceltme riski bulunması sebebi ile önerilmemektedir.

Bahsedilen uygulamalar hastalığa çözüm olmaktan ziyade yaşanan rahatsızlıkları hafifletmeye yöneliktir. Sorunun kökten çözümü için doktor müdahalesi gerekmektedir.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur tedavisi türüne göre farklılık göstermektedir. Basur hastalığı, iç ve dış olmak üzere 2 çeşittir. Bu ayrım memeciklerin oluştuğu konuma göre yapılmaktadır. Eğer memecikler rektum içerisinde oluşursa iç hemoroid, makat çevresinde oluşuyorsa dış hemoroittir.

Güncel olmayan ve oldukça sancılı olan tedavi seçeneği ameliyattır. Günümüzde ameliyat yerine daha güncel tedaviler tercih edilmektedir. Ankara’da güncel hemoroid tedavileri Op. Dr. Adil Altınsoy tarafından yapılmaktadır. Uygulanan yöntemler lazer, RBL ( lastikle boğma), THD’dir.

Lazer

İç hemoroidler ilerleme düzeyine göre 1 ile 4 arasında derecelendirilmektedir. Lazer uygulaması ilk aşamalar olan 1 ve 2. dereceli sorunlarda uygulanmaktadır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer cihazı ile memecikler tahrip edilmektedir. Bu sayede memecik ortadan kaldırılarak sorun çözülmektedir. İleri evrelerde lazer tekniği yetersiz kalmaktadır.

RBL (Lastikle Boğma)

Kesi yapılmadan uygulanan en verimli tedavi seçeneğidir.

En İyi Hemoroid Tedavisi Hangisi?” yazısında 38 düşünce

 1. ilknur diyor ki:

  hocam iyi günler dışarda bi tane meme var beni rahatsız etmeye başladı bide bi kaç kere kan geldi .
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Anaskop ile bakılıp tedavi planı yapılması uygundur

 2. ercan diyor ki:

  hocam daha önce muayene olmadım. yazılarınızı okudum. makatta şişkinlik deniyor bende tam olarak şişkinlik değil de makatın dışına doğru damar gibi bir şey var. bu hemoroid midir.kabız olunca biraz şişiyor
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Hemoroiddir

 3. melike nur diyor ki:

  hocam merhaba bende 3 4 senedir hemoroid var artık ağrı yapmaya başladı lazerle ameliyat ediyormusunuz ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Lazerle yapıyorum.İntrahemoroidal diode lazer

 4. osman diyor ki:

  hocam uzun zamandır hemoroid var.artık son dereceye geldi sanırım. nasıl bir tedavi yapılır
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  4. derece ligasür ultrasizion vb aletlerle yaparız belkide 3 ise lazer

 5. cemil diyor ki:

  hocam bende 4.derece hemoroid var. hangi yöntemle tedavi ediyorsunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Bazen 3. derecenin sonlarıda 4 sanılıyor lazer THD sansı varmı bakıyorum.Tam 4 ise ligasur ultrasizion lazer gibi yöntemleri tecih ediyorum

 6. DURU diyor ki:

  HOCAM MERHABA 2 ADET MEME VAR ANNEMDE LAZERLE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Anaskop ile muayene edip karar vermek lazım.

 7. volkan diyor ki:

  hocam merhaba dışarda 1 tane meme var acı yedim çok fazla ağrım oldu yardımcı olur ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Anstol pomad sür.ANASKOP İLE MUAYENE OLURSAN İYİ OLUR

 8. kübra diyor ki:

  hocam. bende ufak bir hemoroid var. ilerlememesi için şimdi tedavi tavsiye eder misiniz.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  1.2. derece hemoroidler agrısız iş gücü kayıpsız ayaktan tedavi ederiz. İlerlemez

 9. doğan diyor ki:

  hocam merhaba makatımda biraz şişlik var birde wc den çıkınca küçük meme çıkıyor aldırmak istiyorum.

  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  0505 119 36 90 dan randevu alabilirsiniz

 10. aycan diyor ki:

  hocam merhaba 10 yıla yakın hemoroid şikayetim vardı bugune kadar hiç rahatsız olmadım ama son bir haftadır wc çıkarken çok ağrı ve kasılma oluyor o yüzden muayene gelmek mantıklı .en kısa zaman da sizinle görüşmek istiyorum.

  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  505 119 36 90 dan randeu alabilirsiniz

 11. yaşar diyor ki:

  hocam merhaba geçen hafta tuvaletteyken ağrım oldu ve hafif kan geldi korkuyorum ciddi birşey olur diye size muayeneye gelmek istiyorum.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  505 119 36 90 dan randevu alabilirsiniz

 12. aslan diyor ki:

  hocam 4. derece hemoroid hastalığında lazer tedavisi uyguluyor musunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  4. derece cerrahisinda lazer uyguluyorum.3 dereceye göre agrınız daha fazla olur.Fakat ameliyata göre az olur

 13. Hatice diyor ki:

  Hocam benim sorunum bende çatlak vardı ilaçları düzenli bir şekilde kullandım kontrole gittiğimde bana hemoroid olduğumu söyledi 1 haftadır yine ilaç kullanmaktayım yok geçmiyor. ayrıca mor küçük benekler var oramda vajina ve makat arası makata yakın yeerde boncuk kdr şişlik ar varda var. Son saydıklarım hemoroid sebebimidir psikolokim yerle bir oldu. çatlak geçtimi onu bile söylemedi doktor bana
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Küçük morluklar tromboz hemoroid olabilir.Anaskop ile muayenede anlaşılır

 14. Yeliz diyor ki:

  Makat çatlağı var bende. Botoks olacağım. Botoks kas gevşetiyormuş. yarayı kendim iyeleştirmeliyim. Botoks olduktan sonra tam olarak neler yapmalıyım. hangi ilaçları kullanmalıyım onu öğrenmek istiyorum
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Makat çatlağında asıl sorun kasılı kalan internal sfinkterter bağlı her tuvalette makat açılmayacağından tekrar tekrar yırtılmadır.Botox yapılır kas gevşer Hastanın yumuşak büyük abdest yapması sağlanır.Hasta iyileşir

 15. Eyüp diyor ki:

  hocam bende hem anal fissür hem de hemoroid var ikisi aynı anda tedavi edilebilir mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Tedavi edilebilir

 16. Eren Soysal diyor ki:

  Hocam bende 2. derece hemoroid var doktor fitil ve krem verdi biraz rahatlama oldu. bu şekilde geçer mi yoksa sadece rahatlama mı olur
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  2.dereceye lastikle bogma yaparız.kalıcı olur .krem fitil rahatlatır tedavi etmez.Bir bakarsın 3 derece olmuş sinsice ilerler.

 17. fahriye diyor ki:

  hocam merhaba 2 tane kçük meme var aldırmak istiyorum tekrar çıkar mı ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Anaskop ile bakar gerektiği kadar işlem yaparsak cıkmaz

 18. alev diyor ki:

  hocam merhaba bende iç hemoroid var ağrım falan olmuyordu dün tuvalete çıktıktan sonra kanama oldu ve beni korkuttu en kısa zaman da sizinle görüşmek istiyorum mümkünse.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  505 119 36 90 whatsap hattımda görüsebilirsin.Gecikme hemoroid sinsidir.Ağrısız oldugından hasta fitil ilaçla biraz rahatlar. 25 yıllık meslek hayatımda %90 hasta 3. 4. derecede geliyor.keşke 1. 2. derecede gelseler 10 dakikada agrısız işgücü kayıpsız daha hesaplı tedavi etsem .Geçmiş olsun

 19. tolga diyor ki:

  hocam merhaba dışarda 2 adet meme var tuvaletten sonra ağrı yapmaya başladı özel sağlık sigortam var bi faydası olur mu tedavide ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Özel sağlık sigortası olandan ekstra ücret almıyorum Sigortanız tedaviyi ödüyor 505 119 36 90 irtibat tel

 20. Aziz diyor ki:

  Hocam hemoroidim var. makat dışında meme var ve kanama oluyor. kaçıncı derece olduğunu bilmiyorum. tedavi yöntemi hakkında bilgi almak için muayeneye gelmek gerekir değil mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  3.veya 4. derece gibi anaskopl muayene iyi olur

 21. berat diyor ki:

  hocam merhaba wc den çıkınca kanamam oluyor ağrıda oldu bugün hemoroid olma olasılığım yüzde kaç?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Büyük olasılıka yahemoroid ya çatlak olmusunuzdur

 22. ilknur diyor ki:

  hocam merhaba bende hemoroid var. Makat da kanama oluyor. Tedavi yönteminiz nasıl oluyor?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Hemoroid 4 dereceye ayrılır Her derecenin ayrı bir tedavisi vardır 3. dereceye kadar ameliyatsız agrısız tedavi yapılır.4. derece ameliyat olur

 23. özgür diyor ki:

  kondilom neden oluyor? neleri dikkat etmemiz lazım ? kondilom olmamak için nasıl bir ilişkiye girmemiz lazım? oral seks ile kondilom olur mu ? olursa neleri dikkat etmemiz lazım?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Kondilom HPV virüsü ile olusur. Cinsel iliski hamamlar tuvaletler gibi yerlerden bulasır.Oral seks ile agızda kondilom olabilir..Kondilomlu kişi ile ilişkiye girilmemeli.Prezervazif alışkanlık halıne getirilmeli

 24. selen diyor ki:

  Kabızlıgına dikkat ederek biraz daha idare edebilirsin ama sonunda işlem görürsün 3. derece ise 4.derece olmadan lazerle agrısız yapabilirim

 25. MELTEM diyor ki:

  HOCAM BENİ ANAL KAŞINTI VAR VE TERLEMEDE DE OLUYOR NEDEN ACABA?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Makat hastalıklarıda kasıntı yapar bunun dışında cildiye vekıl kurdu gibi bircok nedende yapar

  • Asistan diyor ki:

   kabızlık beslenmenizle alakalı kabızlığınız ve kötü tuvalet alışkanlıklarınız yüzünden hemoroid oluşur. posalı gıdalarla beslenmelisiniz

  • Asistan diyor ki:

   merhaba ağrısız süreçte tedavi yapılması daha uygundur hemoroidlerin tedavisi bu süreçte yapılır zaten ancak şikayetlerinizde önemli tabi dilerseniz 05051193690 nolu hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

 26. Züleyha diyor ki:

  Merhaba 3.derece hemoroid cıktı bende ağrısız kanamasız ne yapmamı önerirsiniz. Sicak suya oturma banyosu yapsam içeri girer mi ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  3. DERECE YAKIN ZAMANDA 4. DERECE OLACAKTIR 4. DERECEDE CERRAHİ UYGULANMAK ZORUNDA 3.DERECEDE DİODE LAZER İLE AGRISIZ İŞ KAYBI OLMADAN TEDAVİ EDEBİLİRİM

 27. Miyase diyor ki:

  Merhaba 3 4 gündür süren ishal ataklarım var hocam ne kadar daha sürerse doktora gitmeliyim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Artık gidip tahlil yaptırmalısın

 28. Selami diyor ki:

  Hocam merhaba makat kısmında sislik ve agrı var bunlar nasıl gecer evde uygulayabilecegim birseyler onerebilirmisiniz.
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Muayene olmanı öneririm.O anda durumun musait degilse ılık su oturma banyosu lokal kremler kullanabilirsin.

 29. Filiz diyor ki:

  3. Derece hemoroidim var. Genel anestezi istemiyorum. Tedavisini nasıl yapabilirsinz
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  3. derece sipinal anestezi ile rahat yapılır lokal anestezi ile hasta zorlanır

 30. Aykut diyor ki:

  Merhaba hocam kabızlık şikayetim için ne gibi besinler tüketirsem üstesinden gelebilirim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Bol su lifli gıdalar

 31. Nazlı diyor ki:

  Anal fissürün kendiliginden gecme suresi ne kadardır. Ne kadar dikkat etmeli ve ne kadar beklemeliyim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Yaklasık 1 ay ilac oturma banyosu denenebiir

 32. ibrahim diyor ki:

  merhaba hocam hemoroid sorunu yaşıyorum . Kanama da oluyor ne yapmalıyım ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Anaskop ile muayene edilip kaçıncı derece oldugu anlaşılır ona göre tedavi uygulanır

 33. aliye asım diyor ki:

  hocam merhaba ben 40 önce doğum yaptım doğum esnasında hemoroid sorunum oluştu tedavi olmak istiyorum ancak bebeğimi emzirdiğim için tedaviden sonra bir sıkıntı olur mu ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Tedavini yaparız ama yeni dogum yaptıysanız her ilacı kullanamayacagınız için iyileşme döneminde rahat edemiyebilirsiniz.Analfissür trombüs gibi bir durum varsa rahatlıkla müdahele edebilirim

 34. seda diyor ki:

  hocam merhaba bi kaç gün önce makatımda küçük nokta şeklinde hemoroid parçası vardı bu geçer mi ? yoksa tedavi olmam mı gerekiyor ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile bakılır.ona göre tedavi planlanılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir