Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Hemoroid Tedavisi

Teşhis

Dış hemoroid doktor tarafından göz muayenesi ile teşhis edilebilir. İç hemoroidin teşhisi için ise anal kanalın ve rektumun incelenmesi gerekir.

 • Görsel Muayene

Dış hemoroidler göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak iç hemoroidler için konumu bakımından ek uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

 • Parmak Muayenesi

Parmakla yapılan rektal muayenede doktor eldiven geçirilmiş parmağını makatın içerisine sokarak herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder, parmak muayenesine ilave olarak yapılması gereken bir tetkik olup olmadığına karar verir.

 • Anoskop ve Kolonoskopi

İç hemoroidler kimi zaman parmak muayenesi ile anlaşılamayabilir. Bu tür durumlarda doktor tarafından kolonoskobi ya da anaskop muayenesi uygulanır. Kolonun tamamının incelenmesi gereken durumlarda kononoskopi uygulanır. Böylelikle başka bir sindirim sistemi problemi varsa tespit edilebilir, kolon kanseri riski varsa saptanabilir.

Kişisel Rahatlama ve Korunma Uygulamaları

Genellikle hafif ölçekli ağrılar, şişlikler evde yapılan uygulamalarla rahatlatılabilir. Kabızlık hemoroidlerin kötüleşmesine neden olur. Bu tür kötüleşmelerin önüne geçilmesi için beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Örneğin yüksek lifli besinler tüketilmeli, alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır. Bu sayede dışkı yumuşar ve dışkılama zorlanmadan yapılır. Zorlanma olmaması hemoroidlerin kötüleşmesini engeller.

Sıcak su oturması yapılarak yaşanan ağrı ve rahatsızlık hafifletilebilir. Sıcak su dolu bir leğene yaklaşık 10 dakika oturulması ve bunun gün içerisinde tekrarlanması faydalı olacaktır. Ayrıca şişliklerden kaynaklı rahatsızlıkların rahatlatılması içinde soğuk press uygulaması yapılabilir.

Tuvalet kağıdı kullanımı da sorunlu bölgede tahrişe neden olarak rahatsızlık verebilir. Bu nedenle hemoroider iyileşene kadar kurulama işleminin yumuşak bir havlu ile yapılması önerilmektedir. Ayrıca ağızdan alınacak ağrı kesici ve türevleri ilaçlarda kişilerde rahatlama sağlayacaktır.

Doktor tarafından önerilen lokal olarak kullanılan ilaç, krem ve merhemler bulunmaktadır. Bu tür lokal ürünlerde geçici olarak rahatlama sağlamaktadır. Ancak bu tür ürünlerin uzun süreli kullanımı cildi inceltme riski bulunması sebebi ile önerilmemektedir.

Bahsedilen uygulamalar hastalığa çözüm olmaktan ziyade yaşanan rahatsızlıkları hafifletmeye yöneliktir. Sorunun kökten çözümü için doktor müdahalesi gerekmektedir.

Tedavi

 

Hemoroidlerin tedavisi türüne göre farklılık göstermektedir. Hemoroidler iç ve dış olmak üzere 2 çeşittir. Bu ayrım memeciklerin oluştuğu konuma göre yapılmaktadır. Eğer memecikler rektum içerisinde oluşursa iç hemoroid, makat çevresinde oluşuyorsa dış hemoroittir.

Güncel olmayan ve oldukça sancılı olan tedavi seçeneği ameliyattır. Günümüzde ameliyat yerine daha güncel tedaviler tercih edilmektedir. Ankara’da güncel hemoroid tedavileri Op. Dr. Adil Altınsoy tarafından yapılmaktadır. Uygulanan yöntemler lazer, RBL ( lastikle boğma), THD’dir.

Lazer Tedavisi

İç hemoroidler ilerleme düzeyine göre 1 ile 4 arasında derecelendirilmektedir. Lazer uygulaması ilk aşamalar olan 1 ve 2. dereceli sorunlarda uygulanmaktadır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer cihazı ile memecikler tahrip edilmektedir. Bu sayede memecik ortadan kaldırılarak sorun çözülmektedir. İleri evrelerde lazer tekniği yetersiz kalmaktadır.

RBL ( Lastikle Boğma)

Kesi yapılmadan uygulanan en verimli tedavi seçeneğidir.

38 comments

 1. hocam merhaba bi kaç gün önce makatımda küçük nokta şeklinde hemoroid parçası vardı bu geçer mi ? yoksa tedavi olmam mı gerekiyor ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Anaskop ile bakılır.ona göre tedavi planlanılır

 2. hocam merhaba ben 40 önce doğum yaptım doğum esnasında hemoroid sorunum oluştu tedavi olmak istiyorum ancak bebeğimi emzirdiğim için tedaviden sonra bir sıkıntı olur mu ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Tedavini yaparız ama yeni dogum yaptıysanız her ilacı kullanamayacagınız için iyileşme döneminde rahat edemiyebilirsiniz.Analfissür trombüs gibi bir durum varsa rahatlıkla müdahele edebilirim

 3. merhaba hocam hemoroid sorunu yaşıyorum . Kanama da oluyor ne yapmalıyım ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Anaskop ile muayene edilip kaçıncı derece oldugu anlaşılır ona göre tedavi uygulanır

 4. Anal fissürün kendiliginden gecme suresi ne kadardır. Ne kadar dikkat etmeli ve ne kadar beklemeliyim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Yaklasık 1 ay ilac oturma banyosu denenebiir

 5. Merhaba hocam kabızlık şikayetim için ne gibi besinler tüketirsem üstesinden gelebilirim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Bol su lifli gıdalar

 6. 3. Derece hemoroidim var. Genel anestezi istemiyorum. Tedavisini nasıl yapabilirsinz
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  3. derece sipinal anestezi ile rahat yapılır lokal anestezi ile hasta zorlanır

 7. Hocam merhaba makat kısmında sislik ve agrı var bunlar nasıl gecer evde uygulayabilecegim birseyler onerebilirmisiniz.
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Muayene olmanı öneririm.O anda durumun musait degilse ılık su oturma banyosu lokal kremler kullanabilirsin.

 8. Merhaba 3 4 gündür süren ishal ataklarım var hocam ne kadar daha sürerse doktora gitmeliyim
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Artık gidip tahlil yaptırmalısın

 9. Merhaba 3.derece hemoroid cıktı bende ağrısız kanamasız ne yapmamı önerirsiniz. Sicak suya oturma banyosu yapsam içeri girer mi ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  3. DERECE YAKIN ZAMANDA 4. DERECE OLACAKTIR 4. DERECEDE CERRAHİ UYGULANMAK ZORUNDA 3.DERECEDE DİODE LAZER İLE AGRISIZ İŞ KAYBI OLMADAN TEDAVİ EDEBİLİRİM

 10. merhaba hocam ağrısı olmayan hemoroidlerin tedavisi daha mı zor dur ?

  • merhaba ağrısız süreçte tedavi yapılması daha uygundur hemoroidlerin tedavisi bu süreçte yapılır zaten ancak şikayetlerinizde önemli tabi dilerseniz 05051193690 nolu hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

 11. HOCAM BEN ÇOK SIK KABIZLIK SORUNU YAŞIYORUM NEDENİ HEMOROİD OLABİLİRMİ ?

  • kabızlık beslenmenizle alakalı kabızlığınız ve kötü tuvalet alışkanlıklarınız yüzünden hemoroid oluşur. posalı gıdalarla beslenmelisiniz

 12. HOCAM BENİ ANAL KAŞINTI VAR VE TERLEMEDE DE OLUYOR NEDEN ACABA?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Makat hastalıklarıda kasıntı yapar bunun dışında cildiye vekıl kurdu gibi bircok nedende yapar

 13. Kabızlıgına dikkat ederek biraz daha idare edebilirsin ama sonunda işlem görürsün 3. derece ise 4.derece olmadan lazerle agrısız yapabilirim

 14. kondilom neden oluyor? neleri dikkat etmemiz lazım ? kondilom olmamak için nasıl bir ilişkiye girmemiz lazım? oral seks ile kondilom olur mu ? olursa neleri dikkat etmemiz lazım?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Kondilom HPV virüsü ile olusur. Cinsel iliski hamamlar tuvaletler gibi yerlerden bulasır.Oral seks ile agızda kondilom olabilir..Kondilomlu kişi ile ilişkiye girilmemeli.Prezervazif alışkanlık halıne getirilmeli

 15. hocam merhaba bende hemoroid var. Makat da kanama oluyor. Tedavi yönteminiz nasıl oluyor?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Hemoroid 4 dereceye ayrılır Her derecenin ayrı bir tedavisi vardır 3. dereceye kadar ameliyatsız agrısız tedavi yapılır.4. derece ameliyat olur

 16. hocam merhaba wc den çıkınca kanamam oluyor ağrıda oldu bugün hemoroid olma olasılığım yüzde kaç?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Büyük olasılıka yahemoroid ya çatlak olmusunuzdur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri