Makat Siğili Tedavisi Geç Kalınmadan Yapılması Gerekir.

Ankara’da makat siğili tedavisi için genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Adil Altınsoy’u tercih edebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedaviler aynı zamanda 6 aylık kontrol dönemini kapsamaktadır. (1)

Makat siğili

Makat Siğili Nedir, Neden Olur?

Genital siğil ya da kondilom olarak da bilinen bu sorunun kaynağı Human Papillomavirus olarak bilinmektedir. Kısa adı HPV olan (Human Papillomavirus) sadece genital bölgeyi enfekte etmekle sınırlı kalmaz. Vücudun bir çok yerinde siğil dediğimiz kaşıntılı lezyonlara neden olabilir. Tabii ki virüs bulaşan her insanda mutlaka siğiller olacak diyemeyiz. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda herhangi bir lezyona neden olmadan geçebilir.

Makat siğili, genital siğil ya da kondilom olarak ayırma nedenimiz genital bölgede ortaya çıkan lezyonları ve tedavi yöntemlerini ele almak içindir. HPV’nin yaklaşık 200 farklı tipi bulunmaktadır. Bunların bazıları kanser açısından yüksek risk içermektedir. Bu nedenle vücudunda siğil olan insanlar sadece tedavi olmakla kalmayıp aynı zamanda tip tayini yaptırmalarını öneriyoruz.

Çin-Japonya Dostluk Hastanesinde 21.239 kadın üzerinde yapılan araştırmada en sık görülen HPV tiplerinin 52,16 ve 58 olduğu ortaya çıkmıştır. HPV 16 maalesef kadınlarda rahim ağzı kanserinin tek ve en önemli nedenidir. (2)


Makat siğili neden olur? Sorusuna yanıt vererek devam edelim. HPV bulaşıcı bir virüs olduğu için insanlar ve ortak kullanım alanlarından sizlere kolayca bulaşabilir. Cildin ıslak ve nemli bölgelerinden bulaşması daha kolaydır. Bu nedenle genital bölge virüsü almanız yönünden oldukça elverişlidir.

Korunmasız Cinsel İlişki HPV Riskini Artırır

Genital siğillerin bulaşmasında en önemli risk faktörü tabii ki cinsel ilişki bulunmaktadır. Cinsel ilişki denince sadece tam anlamı ile ilişki anlaşılmamalıdır. HPV virüsü taşıyan birine cildiniz temas etmesi bu virüsü size bulaştırması için yeterlidir. Bu nedenle HPV virüsü olan bir insanla mümkün oldukça temas etmemeli ya da HPV aşısı yaptırarak kendinizi koruma altına almalısınız.

Burada genel sorun tanımadığımız ya da sağlığından emin olmadığımız insanlarla birliktelik yaşamaktır. Hiç tanımadığınız biri ile ilişkiye girdiğinizde onun HPV virüsü taşıdığını bilemezsiniz. Bu nedenle ilişkilerimizde daha dikkatli olmalıyız.

Tabii ki HPV’nin bulaşma yönü sadece cinsel ilişki ya da ciltlerin teması değildir. Aynı zamanda ortak kullanım alanlarından da bulabilir. Genele açık tuvaletler, banyolar, duş kabinleri, havuzlar HPV riski içerir. Islak ve nemli olduğu için size bulaşabilmektedir. O nedenle mutlaka terlik kullanmalı ve ıslak zemine temas etmemelisiniz.

Genital Siğil Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

HPV’nin her zaman belirtisi olmayabilir. Örnek bende şuan herhangi bir siğil lezyonu bulunmuyor. Bu durum bende HPV olmadığı anlamına gelmez. O nedenle her zaman fark edebileceğiniz bir belirti yoktur. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi herhangi bir belirtiye neden olmadan HPV virüsü vücudunuzdan atılabilir. Bunun nedeni bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda herhangi bir lezyona neden olmayabilir. Bağışıklık sisteminiz zayıf ise vücudunuzun her yerinde siğil dediğimiz kaşıntılı lezyonlar ortaya çıkabilir.

Siğil tipleri

Siğiller görüldüğü yere göre farklılık gösterebilir. İğne ucu kadar küçük olabileceği gibi karnabahar gibi büyük ve dikkat çekici hale gelebilir. O nedenle ortaya çıkan lezyonları kesinlikle ciddiye almalısınız.

Makat Siğili Nasıl Geçer?

Bağışıklık sisteminiz güçlü olması halinde HPV sizde siğile neden olmadan 2 yıl içerisinde kaybolabilir. Fakat siğil gibi kaşıntılı lezyonlara da neden olabilir. Siğiller ortaya çıkması halinde mutlaka tedavi edilmesi (siğillerin yok edilmesi) gerekir. Yani siğiller ortaya çıkması halinde kendi kendine geçme ihtimali maalesef yok demektir.

Genital Siğil İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Genel cerrahi uzmanı dahil olmak üzere cildiye, üroloji ve kadın doğum uzmanı tercih edebilirsiniz. Ankara’da genital siğil tedavisi için Op. Dr. Adil Altınsoy’u öneriyoruz. Tüm siğil tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tercih ettiğiniz uzmanlık alanına göre siğil tedavi yöntemleri olduğunu bilmelisiniz. Örnek vermek gerekirse cildiye uzmanına muayene olduğunuzda uygulayacağı tedavi yöntemi krioterapi dediğimiz sıvı azotla dondurma yöntemi olacaktır. Küçük siğillerde dezavantaj olan bu yöntem sağlıklı dokunun da hasar görmesine neden olmaktadır. Biz bu nedenle Radyofrekans ile tedavi yöntemini öneriyoruz.

Radyofrekans İle Ameliyatsız Siğil Tedavisi

Ameliyatsız siğil tedavisi dediğimiz bu yöntemde elektrik enerjisini radyo dalgalarına dönüştüren bir cihaz kullanıyoruz. İğne ucu şeklinde başlığı olan cihaz siğile dokunduğu anda yüksek ısı ile buharlaştırma yapmaktadır. Ben aldırma işleminde de kullanılan bu yöntemle tüm siğiller tedavi edilebilmektedir.

Tedavi Edilen Siğiller Tekrarlar mı?

Siğillerin yok edilmesi virüsten tam olarak kurtulduğunuz anlamına gelmez. O nedenle tedavi sonrası yeni virüsler ortaya çıkabilir. Bunun için bizler hastalarımıza 6 aylık kontrol süreci sunuyoruz. Hastamızda tedavi sonrası yeni siğil olması halinde gelerek tekrardan tedavi oluyor. Bu şekilde sorunu yeniyoruz.

Genital Siğiller Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İlk bakışta basit bir lezyon gibi görülebilir. Fakat HPV tipine göre maalesef kanserleşme riski bulunmaktadır. Özellikle HPV tipi 16 olanlar kanser açısından en riskli tiptir. Uzun bir süreçte kadınlarda rahim ağzı kanser, anüs kanseri, boğaz kanseri gibi birçok kanser türüne neden olabilmektedir. Aynı şekilde bu sorunu aileniz ve birlikte yaşadığınız insanlara bulaştırma olasılığı olacaktır. O nedenle mutlaka tedavi olmanızı öneriyoruz.

 1. Ma L1, Lei J2,3,4, Ma L5, Cong X1, Wang N6, Yang H1, Liu Q1, Yu Y1, Cao Y7. Characteristics of women infected with human papillomavirus in a tertiary hospital in Beijing China, 2014-2018. BMC Infect Dis. 2019 Jul 29;19(1):670. doi: 10.1186/s12879-019-4313-8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31357941/

Makat Siğili Tedavisi Geç Kalınmadan Yapılması Gerekir.” yazısında 11 düşünce

 1. tekin diyor ki:

  Merhaba hocam makat bölgem de kaşıntı var nedeni ne olabilir ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Kasıntı hemoroid ve cilt hastalıkları vb bir cok nedeni olabilir

 2. celal diyor ki:

  hocam merhaba kondilom tedavisinden sonra iş hayatıma devam etme şansım var mı ? Birde tedavi süresi ne kadar oluyor ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Tedavi sonrası hemen işe başlayabilirsiniz.Yoğumluguna göre tedavi süre değisir

 3. hakan diyor ki:

  hocam kız arkadaşımın genital bölgesine yakın bene benzeyen bir görüntü var 2-3 tane farklı yerlerde internette araştırma yaptım hpv miş bunun tedavisi kaç gün içinde sonuç verir ? Bir de tedavi ücreti nedir ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Tedaviyi ayaktan 10 dakikalık bir işlemle biter yaraları 3-5 günde geçer.Azsa daha hesaplıdır 0532 350 25 87 whatsapp hattından bilgi alabilirsiniz

 4. gülşen diyor ki:

  Merhablar hocam genital bölgem de et beni şeklinde birşey çıktı kondilom olduğunu nasıl anlarım ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Mercekle bilen bir göz anlar Muayenemiz ücretsizdir

 5. melisa diyor ki:

  Merhaba hocam genital bölgem de et beni gibi duran siğiller var. Sürekli çoğalmak da tedavisi kaç seans da bitmek de , tedavi sürecin de siğiller de çoğalma olur mu ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Düzenli tedaviile tüm siğilerinizden radtofrenkans ile iz bırakmadan kurtulursunuz

 6. Elif diyor ki:

  Merhaba ben siğillerimi yaktırdım fakat zaman geçmeden tekrarladı makat çevremde de çıkmaya başladı yaktırmadan da geçebilir mi başka bi çözümü var mı birde kükürtlü sabunun geçirirmiş ne kadar doğru herkes birer tavsiye bırakmış

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Siğilin nedeni virüsdür Sabunla vb ile ğeçmez.Mecekle bakıp her seansda hiç kalmayacak şekilde radyofrenkes ile tedavi edilirse kurtulursunuz.Düzenli tedavi edilen hastalarım bu hastalıktan kurtulmuştur

 7. ali diyor ki:

  hocam merhaba penis bölgemde geçen gün bene benzer bir şey gördüm 1 taneydi ama bugün baktığımda 3 4 tane gördüm . Çok endişelendim tedavisi nasıl oluyor ve bu geçer mi ??

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Radyofrenkans ile agrısız iz bırakmadan düzenli bir tedavi ile kurtulursun

 8. ceyhun diyor ki:

  hocam kız arkadaşım da ve bende kondilom oluştu yeni farkettik hiç bir işlem falan yaptırmadık .Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz acaba?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Mercekle en küçüklerine kadar görüp radyoftrenkans ile iz bırakmadan yok ediyorum

 9. Ahmet diyor ki:

  Hocam merhaba radyofrekans ile tedavi esnasinda bolgeyi uyusturmaya gerek duyuluyormu.

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Ben kendimde alırken uyuşturmuyorum Agrı esiğiniz düşükse uyşturmak konforludur

 10. doğukan diyor ki:

  Hocam merhaba genital bölgemde siğiller var 3-4 tane haziran ayında da düğünüm var o tarihe kadar tedavim geçer mi ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Düzenli tedavi ile ğeçer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir