Makat Fistülü Nedir?

Makat fistülü makat bölgesinde akıntı yapan tek hastalığıdır. Hastayı rahatsız edecek kadar ağrı, sızı, acı gibi rahatsızlık yapmaz ama sürekli akıntı olması hastayı rahatsız eder. Özellikle namaz kılan insanlar sürekli abdest yenilemek zorunda kaldığından ciddi sorundur. Açık adı makat yanında kanal anlamına gelen peri anal fistüldür. Makata yakın cilt ile kalın bağırsağın son kısmı veya anüs arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşmasıdır. Bağırsaktaki dışkıyla sürekli kirlendiği için kesintisiz iltihap akıntısı olur.

Fistül Seton Tedavisi

Makat fistülü belirtileri ;
Anüs kenarında sürekli cerahat akması.
Kaşıntı

Anüse yakın ciltten hafif kabarık bazen kanayan tepesi delik şişlik.
Sıkça tekrarlayan apse.

Pis kokulu akıntı
Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

Pişik

Mayasıl
Makat fistülü nedenleri
En sık (% 95) bölgede apse olmasıdır. Bölgenin nemini sağlayan 4-6 adet tükürük bezi benzeri salgı yapan bezler vardı bunların deliğinin tıkanması salgının doku içinde birikmesine ve apseye sebep olur. Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar. Patlama ciltte ve aynı anda bağırsak kısmında olur. Patlayan bu apse iyileşirken bağırsaktan sürekli kirlendiği için boru şeklinde kalır. Bu boru gibi yapı fistül olarak devam eder. Seyrek görülen bir diğer sebepse bölgeye olan travmalardır. Basur ve makat çatlağı ameliyatlarından sonra da olabilir ancak çok nadirdir.
Makat fistülü çeşitleri ;
 Makatı sıkan kaslarla olan ilişkisine göre sınıflandırılır, Tıbbi sınıflama daha ayrıntılı olsa da genellikle şu şekildedir;

*Basit (inkomplike); Kasların altından geçer. % 90 dan fazlası basit tiptedir ve tedavi şansı % 99 dur, tecrübeli proctoloji uzmanı tarafından yapıldığında dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yoktur. Fistülektomi ve fistülotomi olarak iki çeşit ameliyatı vardır.

*Karmaşık (komplike); kasların etrafından geçer. Kendi içinde çok çeşidi (transfinkterik, supra sfinkterik vs) vardır. Tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 lere kadar çıkabilmektedir. Bu konuda birikimli proctoloji uzmanınca ameliyat edildiğinde başarı yükselir. Karmaşık tipte en önemli sorun dışkı ameliyat sonrası dışkı tutamama ihtimalidir bu sebeple tecrübe çok önemlidir. Bir çok ameliyat çeşidi tarif edilmiştir.

Riskler ;

Apseleşerek hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Her apsede yeni kanallar açılıp karınca yuvası halini alabilir

Uzun yıllar tedavisi yapılmazsa akıntı noktasında kanserleşme olabilir.

Bitkisel fistül tedavisi;

Tamamen şarlatanlıktır, hiçbir birinin asla iyileştirme etkisi olamaz, ameliyattan korkan hastaların parasına göz dikmiş umut tacirlerine para kazandırmak dışında etkisi yoktur. Benzer şekilde ilaçlarla tedavisi de mümkün değildir.

 

 

Makat Fistülü Nedir?” yazısında 16 düşünce

 1. burhan diyor ki:

  hocam merhaba makatın az üstünden dün bir akıntı ve ağrı oldu internetten araştırdım makat fıstülü olabileciğimi düşünüyorum ama yine de emin değilim o yüzden muayene olmak istiyorum size. randevu verirmisiniz ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  505 119 36 90 hattımdan alabilirsin

 2. murat diyor ki:

  hocam babamda kondilom var sanırım cildiyeye gittik tedavi oldu faydasini görmedik ben internetten baktım kondiloma benziyor ve baya ilerlemiş resimde atabilirim ne yapmalıyım hocam yardımcı olursanız sevinirm?

  • Asistan diyor ki:

   05051193690 whatsapp hattımız görüntü atın yardımcı oluruz. kondilom hastalığı tedavisi takip gerektiren bir hastalıktır

 3. yasemin diyor ki:

  merhaba adil hocam 1 yıl önce arkadaşım sizde anal fistül tedavisi olmuş onun tavsiyesiyle yazıyorum . 2 haftadır hocam makat bölgemde iltihaplı akıntı ,iç çamaşırımı sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum .ve şişlik şikayetimde var hocam ne yapmalıyım ilaç kullansam geçermi ?

  • Asistan diyor ki:

   buna cevap verebilmemiz için muayene etmemiz gerekir 0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 yada bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım

 4. Hakan diyor ki:

  Hocam genital bölgede küçük küçük et benleri var bunlar ne olabilir ? Internette okudum kondilom diyor ama görseldekilere benzemiyor.

  • Asistan diyor ki:

   merhaba genital bölgede oluşan benlere benzeyen et parçacıkları genellikle kondilom olarak teşhis ediliyor şekil olarak farklılık gösterebiliyorlar bu yüzden net teşhisi ancak muayenede belirliyoruz dilerseniz whatsapptan görüntü atarsanız yardımcı olabiliriz fikir edinmiş olursunuz 05051193690

 5. vedat diyor ki:

  merhaba hocam makat çatlağı teşhisi konuldu .Siz hanği tedavi yöntemleriyle tedavi ediyorsunuz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Erken gelen uygun vakalarda botox geç gelen aşırı darlık yapmışlarda lokal ameliyat öneririm.Muayene edip kara veririm .Dogru hastaya botox yaparsanız fayda saglar

 6. Yücel diyor ki:

  Hocam 10 yıldır fistülüm var. Akıntı devamlı oluyor. Çamaşırım kirleniyor. Ağrısı sızısı yok ama ameliyat olmaktan çok korkuyorum. Hocam ameliyat olmadan buna bir çözüm yolu bulamazmıyiz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Lazerile agrız kaslara zarar vermedem tedavi edille bilir

 7. isa diyor ki:

  merhaba hocam fistül tedavisini klınık de gerçekleştire biliyor musunuz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Basit fistülleri klinikte yapabiliyorum

 8. güven diyor ki:

  merhaba hocam 1 ay önce devlet hastanesin de muayene olduğum da fissür teşhisi konuldu . NE yapmalıyım ? yardımcı olabilir misiniz .
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  1 aylık vaka botoxsa uygun olabilirMuayenee anlasılır

 9. BİR FİSTÜL HASTASI ADEM- diyor ki:

  Sayın Hocam ben bir kaç yıldır(hatta bilki 7,8 yıl) fistülüm var
  daha önceki yıllarda bir hastane klasik amaliyat yapabiliriz demişti
  genel cerrah bir yere yatırdı çubuk benzeri bayağı acı veren bir şekilde bakmışlardı
  Anal Fistülün şişlik yaptığı yerden delmişlerdi orda sürekli bir akıntı geliyordu

  Ama tekrarlama riski çok fazla dediler son zamanlarada bazı zamanlarda sık sık zannedersem az da olsa sanki hafif dışkıda geliyor galiba gerçi ben oraya çok temiz bakıyorum (yıkama krem kağıt vb)
  Ben lazer çıkana kadar olmamaya karar vermiştim.
  Sonra Uludağ üniversitesinde çıktığını öğrendim hatta o zaman doçent olan Ümit Öztürke de telefon etmiştim oda mr istemiş yapılıp yapılyamayacağına öyle karar veririm demişti tabi biraz tembellik iş güç çekip gönderemedik.
  Bana çok fazla zarar vermese bile anlattığım konulardan dolayı lazerle amaliyat olmayı düşünüyorum
  Anal fistül için mr orda çekilirse SGk lı bir hasta için
  lazer ameliyatı dahil fiyatı ne kadardır
  kredi kartına taksit varmıdır
  Tamamen orası kurumaktamıdır.
  Tekrarlama riski varmıdır
  Şimdi Sadece acısız emarla bu belli oluyormu
  kilomda çok boy 1,73 kilo 135
  bİrde Kumu kurumunda çalışan birinin yakın yada uzak başka şehirden gelmesinde rapor işi nasıl oluyor bilgileriniz için teşekkerle

  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)

  işlem su anda SGK lı 2700 3000 tl arası, taksit yok, % 10-20 tekrar olabilir,rapor verilir,lazerin en büyük avantajı kas hasarının olmaması.Bünyemizde Mr malesef yok 0505 119 36 90 dan bilgi alabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir