Makat Fistülü Riskine Karşı Dikkatli Olun.

Makat fistülü, yani diğer adıyla perianal fistül, makat bölgesinde sürekli akıntıya neden olan önemli bir hastalıktır. Bu durum genellikle ciddi ağrıya yol açmaz, ancak devamlı akıntı yaşanması hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

Makat fistülü

Özellikle namaz kılan bireyler için, sürekli abdest yenilemek gerektiğinden dolayı bu durum daha da ciddi bir sorun teşkil eder. Perianal fistül, makata yakın deri ile kalın bağırsağın son kısmı veya anüs arasında oluşan, iki ucu açık boru şeklinde bir kanaldır.

Bu kanal bağırsaktan gelen dışkıyla sürekli kirlendiği için kesintisiz bir iltihap akıntısına neden olur.

Makat Fistülü Nedir?

Makat fistülü, makatı sıkan kaslarla olan ilişkisine göre sınıflandırılır ve tıbbi sınıflama daha ayrıntılı olmakla birlikte, genel olarak iki ana kategori altında incelenir:

 1. Basit (İnkomplike) Fistüller: Bu tip fistüller, kasların altından geçer. Genellikle hastaların %90’dan fazlasında görülen basit fistüllerin tedavi başarısı %99 civarındadır. Tecrübeli bir proktoloji uzmanı tarafından dikkatli bir tedavi uygulandığında, dışkı tutamama gibi bir komplikasyon olasılığı neredeyse yoktur. Basit fistüller için iki ana ameliyat tipi vardır: fistülektomi ve fistülotomi.
 2. Karmaşık (Komplike) Fistüller: Bu fistüller, kasların etrafından geçer ve içinde çok çeşitli alt tipleri (transfinkterik, suprasfinkterik vs.) barındırır. Karmaşık fistüllerde tekrarlama ya da iyileşmeme ihtimali %50’lere kadar çıkabilir. Bu tip fistüller, deneyimli bir proktoloji uzmanı tarafından ameliyat edildiğinde başarı şansı artar. Karmaşık fistüllerde en önemli sorun, ameliyat sonrası dışkı tutamama ihtimalidir; bu nedenle bu tip ameliyatlar yüksek tecrübe ve dikkat gerektirir.

Makat Fistülü Neden Olur?

Makat fistülünün en sık (%95) nedeni, bölgedeki apse oluşumudur. Bu bölgede, nemini sağlayan ve tükürük bezlerine benzer 4-6 adet salgı bezleri bulunur. Bu bezlerin deliklerinin tıkanması, salgının doku içinde birikmesine ve sonuç olarak apse oluşumuna neden olur.

Eğer oluşan apse erken dönemde uygun bir şekilde tedavi edilmezse, kendiliğinden patlama riski vardır. Patlama genellikle hem ciltte hem de bağırsak kısmında meydana gelir. Patlayan apse iyileşirken, bağırsaktan sürekli olarak kirletildiği için, oluşan kanal boru şeklinde kalmaya devam eder ve bu yapı fistül olarak devam eder.

Seyrek görülen diğer bir neden ise bölgeye maruz kalan travmalardır. Basur ve makat çatlağı ameliyatları sonrasında da fistül oluşumu görülebilir, ancak bu durum oldukça nadirdir.

Makat Fistülü Belirtileri Nelerdir?

 • Anüs kenarında sürekli cerahat akması.
 • Anüse yakın ciltten hafif kabarık bazen kanayan tepesi delik şişlik.
 • Sıkça tekrarlayan apse.
 • Pis kokulu akıntı
 • Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.
 • Pişik
 • Kaşıntı
 • Mayasıl

Riskler ;

Apseleşerek hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Her apsede yeni kanallar açılıp karınca yuvası halini alabilir

Uzun yıllar tedavisi yapılmazsa akıntı noktasında kanserleşme olabilir.

Bitkisel fistül tedavisi mümkün mü?

Tamamen şarlatanlıktır, hiçbirinin asla iyileştirme etkisi olamaz. Ameliyattan korkan hastaların parasına göz dikmiş umut tacirlerine para kazandırmaktan başka bir etkisi yoktur. Benzer şekilde, ilaçlarla tedavisi de mümkün değildir.

Makat Fistülü Riskine Karşı Dikkatli Olun.” yazısında 16 düşünce

 1. burhan diyor ki:

  hocam merhaba makatın az üstünden dün bir akıntı ve ağrı oldu internetten araştırdım makat fıstülü olabileciğimi düşünüyorum ama yine de emin değilim o yüzden muayene olmak istiyorum size. randevu verirmisiniz ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  505 119 36 90 hattımdan alabilirsin

 2. murat diyor ki:

  hocam babamda kondilom var sanırım cildiyeye gittik tedavi oldu faydasini görmedik ben internetten baktım kondiloma benziyor ve baya ilerlemiş resimde atabilirim ne yapmalıyım hocam yardımcı olursanız sevinirm?

  • Asistan diyor ki:

   05051193690 whatsapp hattımız görüntü atın yardımcı oluruz. kondilom hastalığı tedavisi takip gerektiren bir hastalıktır

 3. yasemin diyor ki:

  merhaba adil hocam 1 yıl önce arkadaşım sizde anal fistül tedavisi olmuş onun tavsiyesiyle yazıyorum . 2 haftadır hocam makat bölgemde iltihaplı akıntı ,iç çamaşırımı sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum .ve şişlik şikayetimde var hocam ne yapmalıyım ilaç kullansam geçermi ?

  • Asistan diyor ki:

   buna cevap verebilmemiz için muayene etmemiz gerekir 0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 yada bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım

 4. Hakan diyor ki:

  Hocam genital bölgede küçük küçük et benleri var bunlar ne olabilir ? Internette okudum kondilom diyor ama görseldekilere benzemiyor.

  • Asistan diyor ki:

   merhaba genital bölgede oluşan benlere benzeyen et parçacıkları genellikle kondilom olarak teşhis ediliyor şekil olarak farklılık gösterebiliyorlar bu yüzden net teşhisi ancak muayenede belirliyoruz dilerseniz whatsapptan görüntü atarsanız yardımcı olabiliriz fikir edinmiş olursunuz 05051193690

 5. vedat diyor ki:

  merhaba hocam makat çatlağı teşhisi konuldu .Siz hanği tedavi yöntemleriyle tedavi ediyorsunuz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Erken gelen uygun vakalarda botox geç gelen aşırı darlık yapmışlarda lokal ameliyat öneririm.Muayene edip kara veririm .Dogru hastaya botox yaparsanız fayda saglar

 6. Yücel diyor ki:

  Hocam 10 yıldır fistülüm var. Akıntı devamlı oluyor. Çamaşırım kirleniyor. Ağrısı sızısı yok ama ameliyat olmaktan çok korkuyorum. Hocam ameliyat olmadan buna bir çözüm yolu bulamazmıyiz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Lazerile agrız kaslara zarar vermedem tedavi edille bilir

 7. isa diyor ki:

  merhaba hocam fistül tedavisini klınık de gerçekleştire biliyor musunuz ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Basit fistülleri klinikte yapabiliyorum

 8. güven diyor ki:

  merhaba hocam 1 ay önce devlet hastanesin de muayene olduğum da fissür teşhisi konuldu . NE yapmalıyım ? yardımcı olabilir misiniz .
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  1 aylık vaka botoxsa uygun olabilirMuayenee anlasılır

 9. BİR FİSTÜL HASTASI ADEM- diyor ki:

  Sayın Hocam ben bir kaç yıldır(hatta bilki 7,8 yıl) fistülüm var
  daha önceki yıllarda bir hastane klasik amaliyat yapabiliriz demişti
  genel cerrah bir yere yatırdı çubuk benzeri bayağı acı veren bir şekilde bakmışlardı
  Anal Fistülün şişlik yaptığı yerden delmişlerdi orda sürekli bir akıntı geliyordu

  Ama tekrarlama riski çok fazla dediler son zamanlarada bazı zamanlarda sık sık zannedersem az da olsa sanki hafif dışkıda geliyor galiba gerçi ben oraya çok temiz bakıyorum (yıkama krem kağıt vb)
  Ben lazer çıkana kadar olmamaya karar vermiştim.
  Sonra Uludağ üniversitesinde çıktığını öğrendim hatta o zaman doçent olan Ümit Öztürke de telefon etmiştim oda mr istemiş yapılıp yapılyamayacağına öyle karar veririm demişti tabi biraz tembellik iş güç çekip gönderemedik.
  Bana çok fazla zarar vermese bile anlattığım konulardan dolayı lazerle amaliyat olmayı düşünüyorum
  Anal fistül için mr orda çekilirse SGk lı bir hasta için
  lazer ameliyatı dahil fiyatı ne kadardır
  kredi kartına taksit varmıdır
  Tamamen orası kurumaktamıdır.
  Tekrarlama riski varmıdır
  Şimdi Sadece acısız emarla bu belli oluyormu
  kilomda çok boy 1,73 kilo 135
  bİrde Kumu kurumunda çalışan birinin yakın yada uzak başka şehirden gelmesinde rapor işi nasıl oluyor bilgileriniz için teşekkerle

  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)

  işlem su anda SGK lı 2700 3000 tl arası, taksit yok, % 10-20 tekrar olabilir,rapor verilir,lazerin en büyük avantajı kas hasarının olmaması.Bünyemizde Mr malesef yok 0505 119 36 90 dan bilgi alabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir