Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Ben Aldırma Nasıl Yapılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?

Ankara’da ben aldırma hizmeti alabileceğiniz doktorlardan biri de benim. Yaklaşık 30 yıldır bu alanda hizmet veriyorum. Radyofrekans’a öncelik vermekle birlikte, benlerin durumuna göre; lazer, elektrokoter ve plazma (plexr) cihazlarını tercih ediyorum.

Ben aldırma
Oldukça kabarık bir bende uygulanan radyofrekans ile ben aldırma işlemi

Ben aldırma yöntemlerinin neler olduğuna geçmeden önce, benlerin ne olduğu, nasıl oluştuğu ve zamanla ortaya çıkan risklerinden bahsetmek istiyorum.

Ben (Nevüs) Nedir, Nasıl Oluşur?

Nevus ve mole gibi farklı isimlerle de anılan benler, yerleşim yerlerine göre: dermal, epidermal ve melanositik olmak üzere 3 gruba ayrılır. Bizi asıl ilgilendiren melanositik nevüsler olmaktadır. (1).

Adından da anlaşılacağı gibi, deriye renk veren hücreler olan melanosit (melanosit kümelerinden) oluşur. Benler yeni doğan bir bebekte doğuştan olabileceği gibi yaşadığımız hayatta da (30 yaşına kadar) yeni benler oluşabilir, sayıları sürekli artabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte 50-60 yaşından sonra kaybolmaya başlamaktadır.

Benlerin neden olduğuna dair birçok uzman görüşü bulunmaktadır. Genetik yönü yanı sıra güneşin zararlı ışınları olan UV (Ultraviyole ışınlara) fazla maruz kalmak öne çıkmaktadır. (2). (3). Güneşin zararlı ışınları aynı zamanda cilt kanseri riski de oluşturmaktadır. (4).

Benler büyük ölçüde iyi huylu olmasına karşın maalesef bazıları melanoma (cilt kanseri) riski içerebilmektedir. Zamanla kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Bu yönü ile benlerin aldırılması önerilir. (5). (6).

Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Şimdi ben aldırma yöntemlerini tanımaya başlayabiliriz. Ben aldırmak için cerrahi yöntem dediğimiz (ameliyat) ve radyofrekans, lazer, elektrokoter, plazma ve kriyoterapi gibi ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir. (7).

Genel cerrahi uzmanı olmam nedeniyle tüm teknikleri uygulayabilecek deneyim sahibiyim. Fakat, ciddi bir iz bırakması nedeniyle ameliyatla ben aldırma işlemini önermiyorum. Şimdi ben aldırma yöntemlerini başlıklar halinde avantajları ve dezavantajları ile paylaşmak istiyorum.

Radyofrekans

En beğendiğim ve severek uyguladığım yöntemlerden biri olan radyofrekans (RF) ile başlamak istiyorum. Aşağıda yer alan videoda da göreceğiniz gibi, 1 dakika gibi kısa sürede ben alımı yapma imkanı sağlamaktadır. (8).

Tüm benlerde uygulama imkanı olduğu için yüzeysel, kabarık ya da benlerin renk farkına bakılmaksızın etki etmektedir. Bir diğer güzel yönü ise neredeyse hiç bir iz kalmıyor. İşlemden saniyeler sonra bile iz kalmayacağını görebiliyorsunuz.

Ben alımı sonrasında yaklaşık 1 aylık iyileşme süreci bulunmaktadır. Kabuklanma, kızarıklık sonrası dediğim gibi neredeyse fark edilir hiç bir iz kalmayacaktır. Radyofrekans yerine ameliyat ile yapılması halinde maalesef aynı şeyi söylemek imkansızdır.

Etkisi sadece cildinizle sınırlı kalmıyor. Anestezi vs gerektirmediği için diğer yöntemlere göre ücreti daha da ekonomik olacaktır.

Lazerle Ben Aldırma

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de lazer diyebiliriz. Güzellik merkezlerinde bile uygulanan bu yöntem de dikkatli olmanız gerekli; çünkü lazer teknolojisi son derece karmaşık ve tecrübe gerektiren bir teknolojidir.

1959 Yılında geliştirilen ilk lazer (Ruby) sonrası birçok lazer teknolojisi çok hızlı bir şekilde gelişti. Dermatoloji de kullanılan lazerler, dalga boyları (nm) ve uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Ben alımı için kullanılacak olan lazer tipi, dalga boyu çok iyi seçilmesi gerekir. Aksi halde ya uzun süren seanslar ya da çok derine etki etmesi nedeniyle çukurluk şeklinde iz kalmasına neden olur.

Plazma (Plexr)

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine, son yıllarda bir yenisi daha eklendi. Plexr olarak bilinen bu yöntemin doğru adı plazma’dır. Plexr sadece cihazın markasıdır. Plexr gibi daha birçok marka bulunmaktadır.

Plazma yöntemi de radyofrekans benzeri bir mantık ile benleri buharlaştırmaktadır. Oldukça küçük bir cihaz olan plexr (şarj edilebilir piller ile çalışmakta) ve istediğiniz yere kolayca taşıma imkanı sunmaktadır. Cilt ile cihazın ucu arasında kalan hava plazmaya dönüştürülerek etki etmektedir.

Elektrokoter

Yine aynı şekilde radyofrekans benzeri bir uygulamadır. Elektrik enerjisini yüksek ısıya dönüştürerek etki etmektedir.

Kriyoterapi

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde şuana kadar gördüklerimiz hep cihazlar ile yapılıyordu. Şimdi ise sıvı azot içeren gazlarla yapılan bir yöntemden bahsedeceğiz.

Dermatoloji uzmanlarının ben aldırma ve siğil tedavisinde sıkça kullandığı kriyoterapi: çeşitli kaynama oranlarına sahip kriyojenler ile yapılmaktadır. Halk arasında “dondurarak ben aldırma” olarak da tabir edilmektedir.

Ben üzerine çeşitli şekillerde uygulanan kriyojenler, cildin protein değerini bozarak etki etmektedir. 1-2 Hafta içerisinde etki etmektedir. Uygulama sonrasında bir süre bekleyerek benin çürüyerek kopması beklenir. Genelde birden fazla seans gerekebilir. Bazen de kontrolsüz çukurluk şeklinde iz kalabilir.

Ameliyatla Ben Aldırma

Son olarak cerrahi (ameliyatla ben aldırma) işleminden bahsetmek istiyorum. Eskisi kadar yoğun olmasa bile halen uygulanışı devam etmektedir. Bende bir genel cerrah olarak uygulama bilgim ve yetkim olmasına karşın önermiyorum.

Çünkü ameliyatla ben aldırma işleminde kesi ve dikiş atılması gerekmektedir. Bu da ciddi bir iz kalmasına neden olur. O nedenle ameliyat yerine yukarı da detaylarını aktardığım ameliyatsız yöntemleri uyguluyorum.

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Hayır hiç bir iz kalmaz diyemem; çünkü bu durumda tüm hekimler adına konuşmuş olurum. Bunu yapmak yerine izin kalmasına sebep olan 2 etkeni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Normalde ben aldırma sonrası iz kalmasını gerektirecek bir durum yoktur. İz kalan kişilerde doktorun tecrübesi (yetersiz tecrübe) ya da ameliyat gibi yöntemlerde ısrar etmesi kaynaklıdır.

Ben radyofrekans ve plazma gibi yöntemler kullandığım için fark edilir bir iz kalmıyor.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadara Yapılıyor?

Ücretlendirme 3 farklı koşula göre değişkenlik göstermektedir. Bunların ne olduğunu aşağıda yer alan listede paylaşmak istiyorum. (9).

 • Benlerin büyüklüğü: Nevüsler, dermal, epidermal, melanositik olarak 3 farklı gruba ayrılır. Bunların büyüklüğü bir birinden farklıdır. A kişisinde 1-2mm olabileceği gibi, B kişisinde 15-20cm hatta 40-50 cm alanı kaplayabilir. Bu nedenle ücretlendirme 0,5 mm ve üzeri şeklinde dikkate alınır.
 • Benlerin Sayısı: İnsan doğum esnasında ve sonrasında sürekli benlerle karşılaşabilir. Bir insanda onlarca ben olabilir. Bu nedenle aldıracağınız benlerin sayısı da ücretlendirme de önem arz etmektedir. ilk ben ve sonraki eklenen benler şeklinde %50 indirim fırsatı oluşmaktadır.
 • SGK Güvencesi: Ben aldırma fiyatlarında dikkat edilen bir diğer husus ise kişinin SGK güvencesidir. SGK güvencesi olan kişiler %50 indirim imkanından yararlanır.

Ben aldırma ücretinizi öğrenmek için 2 farklı alternatif sunuyorum. İsterseniz kliniğime gelerek ücretsiz muayene olabilir. İsterseniz aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak benlerinizi gösterir resim göndererek de bilgi alabilirsiniz.

Ben aldırma fiyatları

REFERANSLAR

1. Cooke, K. R., Spears, G. F., & Skegg, D. C. (1985). Frequency of moles in a defined population. Journal of Epidemiology & Community Health, 39(1), 48-52.

2. Kajii, T., & OHAMA, K. (1977). Androgenetic origin of hydatidiform mole. Nature, 268(5621), 633-634.

3. Murdoch, S., Djuric, U., Mazhar, B., Seoud, M., Khan, R., Kuick, R., … & Hanash, S. (2006). Mutations in NALP7 cause recurrent hydatidiform moles and reproductive wastage in humans. Nature genetics, 38(3), 300-302.

4. Watson, M., Holman, D. M., & Maguire-Eisen, M. (2016, August). Ultraviolet radiation exposure and its impact on skin cancer risk. In Seminars in oncology nursing (Vol. 32, No. 3, pp. 241-254). WB Saunders.

5. Elder, D. E. (1985). The dysplastic nevus. Pathology, 17(2), 291-297.

6. Aloi, F., Pich, A., & Pippione, M. (1996). Malignant cellular blue nevus. Dermatology, 192(1), 36-40.

7. BECKER, S. W. (1949). Diagnosis and treatment of pigmented nevi: Consideration of some of the pitfalls. Archives of dermatology and syphilology, 60(1), 44-65.

8. Andrekute, K., Valiukeviciene, S., Raisutis, R., Linkeviciute, G., Makstiene, J., & Kliunkiene, R. (2016). Automated estimation of melanocytic skin tumor thickness by ultrasonic radiofrequency data. Journal of Ultrasound in Medicine, 35(5), 857-865.

9. Şirin, S. (2020, 27 Eylül). Ben Aldırma Fiyatları. Erişim adresi: https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

10. Kaya, A. (2020, 14 Ekim). Ben aldırınca ne kadar iz kalır?. Erişim adresi: https://www.dratillakaya.com/ben-aldirinca-ne-kadar-iz-kalir

45 comments

 1. Meraba hocam ben de aldırmak istiyorum benleri birkaç yerle görüştüm biri CO2 lazer ve nd yag kullanıyormuş, biri radyofrekans, biri de plazma buharlaştırma yöntemi dedi. Hangisinin çukur veya iz bırakma ihtimali en düşüktür?

  Op Dr Adil Altınsoy

  Derin olan beniniz her yöntemdede çukur yapabilir.Ben hastamı muayene ettiğimde çukur yapma ihtimali olan benlerini söyluyorum, Hastama dibini tam tahmin edemediğimizden bir seans ile hafif alıyorum buna göre iz bırakıp bırakmayacagını söylyorum Hastam devam et derse ediyorum

 2. Merhabalar
  Ben 40 a yakın ben aldırdım yaklaşık 9 ay oldu şuan birçoğunun yerini dahi bulup gösteremiyorum gerçekten çok menmun kaldım Adil hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

  Op Dr Adil Altınsoy

  Benlerinizi sevmiyorsanız kısa süreli bir işlemle kurtulabilirsiniz

 3. hocam merhaba benler alındıktan sonra çukur bırakıyor mu ?
  Op Dr Adil Altınsoy

  Beninizi mercekle muayene eder çukur bırakma ihtimali olanları size söylerim Siz isterseniz bu benleride seanslar halinde hafif hafif alırım ya çukur bırakmaz veya az bırakır.Çukur hiç istemiyorsanız çukur bırakacagını farkettiğimde sizi uyarır işlemi sonlandırırım Erken gelen hastalarımda çukur ihtimali azdır

 4. Merhaba yüzümde dört adet benimi aldırmak istiyorum ama iz kalırsa diye korkuyorum sonuçta yüz önemli. Bir de fiyat bilgisi istiyorum

  Op Dr Adil Altınsoy

  505 119 3690 den bilgi alabilirsiniz

 5. Merhaba yüzümde yanağımın üstünde bir tane orta boyutlu ben var alındıgında iz kalır mı ve fiyat bilgisi için nerden ulaşabilirim

  Op Dr Adil Altınsoy

  505 119 3690 ararsanız bilgi alabilirsiniz

 6. 2 ay önce ben tedevisi oldum bugün kotrolden dönüyorum neredeyse hiç iz kalmadı arkadaşlar Adil hocama va personellerine çok teşekkür ediyorum.
  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)
  Hastama degerli yorumu teşekkür ediyorum

 7. Beyaz tenli biriyim.Yüzümde çok fazla sayıda ben var fakat aldırdıktan sonra tekrardan çoğalmalarından ve iz kalmasından çok korkuyorum lütfen bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)
  05323502587 whatsapp hattına resim atarasan bilgi verilir

 8. Radyo frekansla yuzumden ben aldirmak istedim fakat 3 kere rotusa gitmeme ragmen ben kaybolmadigi gibi aynı zamanda kızarıklık ve oyukluk olustu.
  4. Kez rotusa gitmeli miyim? Her gittigimde biraz daha çukurluk oluşuyor. Yara izi kalmasın diye aldığım kremi herseferinde kullanıyorum ama her ritustan sonra tekrar yara oluşuyor. Bence bu radyo frekans büyük et benlerinde falan kullanılmalı. Küçük benleri daha da belirginleştiriyor.Yara izi benden daha büyük oluyor.!
  op Dr Adil Altınsoy
  Benin derin olduğu için rutus istiyor.Derin benler hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin iz yapabilir.Bu yötemden değil benin derin olmasındandır

 9. Ben sizde benimi aldırdım ama eski hali kalsa daha iyiymiş bu şekilde olacağını soylememistiniz şuan yara izi gibi iz var yuvarlak ve 2 yıl olacak hala geçmedi makyajla kapanacak bir iz kalır demiştiniz resmen köyü kahve ben yara gibi duruyor

  Op Dr Adil Altınsoy

  Hastam geldiğinde benlerini mercekle muayene eder çokiyi sonuç .orta sonuş alınacaklar iz bırakma ihtimaliolanlar konusunda hastamı uyarırım.Derin bir beniniz varsa iz bırakır derim.Benlerinizi silgiyle silmiyorum bir işlem uyguluyorum.Sonuçta bir yara oluyor deriniz iyileştiriyor.Ciltler arası iyileşme farkı oluyor.Beninizden en iyi sonuç alabilmemiz için beniniz derinleşmeden erken gelmeniz gerekir.yöntem ameliyattan çok iyidir

 10. İyi günler hocam orta kısımları daha siyah olan benler tehlikeli mi dir ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  dermatoskop yani mercekle buyuterek bakılınca şüpheli benler işaretlenir,alınır

 11. merhaba hocam ben aldırma işleminden sonra ten rengine dönüşmesi ne kadarlık bir süreç alıyor ?
  op Dr Adil Altınsoy
  Normal cildde 1-3 ay beyaz tenli ve hassas cildlerde daha uzun sürer

 12. Hocam benimi aldıralı 1 ay oldu ilk başta oluşan çukur şu an nerdeyse yok baya iyi fakat rengi ten rengime göre hala kırmızımsı pembe ve hızlı bir şekilde solma olmuyo bu normal mi bu arada benimi buharlaştırma tekniğiyle aldırdım şimdiden teşekkürler
  op Dr Adil Altınsoy
  Ben alındıktan sonra pembeligın gecmesi 1-3 ay dır.Beyaz tenli ve alerjik yapınız varsa daha uzun surebilir ama mutlaka gecer

 13. merhaba hocam ben aldırma işlemi öncesi bölgeyi uyuşturuyor musunuz ?
  op Dr Adil Altınsoy
  Gerekise evet

 14. Merhaba doktor bey,alnimda buyuk et beni var cerrahi olarak alinmasini önerdiler parçayı patolojiye gondereceklermis siz gonderiyormusunuz yönteminiz nedir? Teşekkürler
  op Dr Adil Altınsoy
  Radyofrenkans buharlaştırma ile alırız.Gerekiyorsa patolojiye göndeririz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri