Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Nedir Neden Olur?

Pilonidal sinüs yani toplumda bilinen ismi ile kıl dönmesi nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir bu yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Nedenleri

Saçlardan, sırt bölgesinden, enseden düşen kıllar kalçanın hemen üst kısmında yani kuyruk sokumunun son kısmından deri altına geçerek toplanır. Vücut deri altına giren yabancı maddeleri tehdit olarak algılar ve kıl yumağını kapsül içerisine alır. Kılların deri altında bu şekilde bir kapsül içerisinde birikmesine kıl dönmesi denir.

Dökülen kıl ve tüylerden oluşan kapsül şişliğe neden olur. Sert bir oturuş veya dışarıdan gelen bir müdahale ile bu kapsül patlayabilir. Kapsülün zarar görmesi sonucunda kıllar vücuda zarar verebilir. Bu durum karşısında vücut savunma mekanizması olarak kılları eritmek için bir salgı salgılar. Bu salgı kılları eritmek için yetersizdir. Sonuç olarak hem kıllar hem de salgılanan sıvı deri altına birikir. Bu durumda şişiğe neden olur. Bu şişliğe ise kıl dönmesi apsesi ismi verilir.

Anal bölgede oluşan apseler daha geniş çaplı bir sorun olan fistül oluşumuna neden olur. Fistülün tedavisi ise oldukça meşakkatlidir. Fistülün tedavi edilebilmesi için makatta kesi yapılması gerekir. Makat bölgesinde yapılan kesiler ise gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilir. Fistül iki ucu açık kanal demektir. Deri altında biriken salgılar bir şekilde vücutta çıkmaya çalışır ve bunun için kendisine bir kanal oluşturur. Bunun sonucunda bağırsak ve deri arasında biriken salgıların çıkışına olanak sağlayan bir kanal oluşur. Fistülün tedavisi ise apseye nazaran oldukça zordur. Bu nedenle apse oluşumlarında doktora başvurulması önerilmektedir.

Saç Dökülmesi Kıl Dönmesi Yapar Mı?

Saç dökülmesinin hastalığa olan etkisini incelenmeden önce kısaca saçların neden döküldüğünü incelemek faydalı olacaktır. Saçların da tıpkı insanlar gibi bir yaşam döngüsü vardır. Onlarda doğar büyür yaşar ve ölür. Normal bir saç doğar 2 ila 10 yıl arasında yaşar ve ölür. Yani koparak dökülür. Aynı kökten yaklaşık 6 ay sonra eni saç çıkar. Bu döngü ise yaklaşık 10-15 kez yenilenir. Yani ortalama 80 tel saçın dökülmesi normal ve olağan bir durumdur. Bu miktardan daha fazla dökülmeler için dermatoloğa başvurarak sorunun kaynağını ve çözümünü bulabilirsiniz.

Dökülen bu kıllar direk olarak kalçaların üst kısmına, kuyruk sokumunun son kısmına düşmektedir. Sorunun erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi erkeklerin saçlarının daha kısa olması ve bu nedenle deri altına aha kolay geçebilmesidir. Kadınların saçları uzun olduğu için deri altına geçmesi zordur.

Kıllar, Tüyler Deri Altına Nasıl Geçer?

Kıl, tüy ve saç gibi yabancı maddelerin derinin altına nasıl geçtiği henüz kesin olarak bilinememektedir. Ancak hekimler tarafından kabul göre iki görüş bulunmaktadır. Bunlardan ilki bazı insanların ter bezlerinin geniş olmasıdır. Geniş olan ter bezi gözeneklerinde kıllar deri altına girebilir. İkincisi ise kalçalara düşen kılların sürtünmeye maruz kalarak cilt altına geçmesidir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı durumlar kıl dönmesi hastalığının oluşmasına zemin hazırlayarak risk oluşturmaktadır. Kıl dönmesi tedavileri yapan ve Amerika da birçok şubesi bulunan Mayo Klinik risk faktörlerini şu şekilde sıralamaktadır; cinsiyet, kıllı bir vücuda sahip olmak, hareketsizlik ve yanlış oturma pozisyonu, sert kıllar ve saçlara sahip olmak.[1]

Yapılan araştırmalar kıl dönmesi sorununun en çok 15-35 yaş arasındaki erkeklerde görüldüğünü tespit etmiştir. Ayrıca uzun süre oturan, oturarak çalışanlarda da bu hastalığın daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.  Özellikle doğru pozisyonda oturmayanlarda dökülen kıllar kuyruk sokumunda toplanmaktadır.  Bunu engellemek için yayılarak, yayvan bir şekilde oturmak yerine elden geldiğince dik pozisyonda oturulması gerekmektedir. Hastalığa zemin hazırlanan bir diğer durum ise yeterince hijyenik olunmaması yani kuyruk sokumunda toplanan kılların temizlenmemesidir. Kıllar düşer düşmez cilt altına girmeyecektir. Hijyene dikkat edilmezse bölgede kalan kıllar deri altına geçer.

Kıl Dönmesi Tanımak

Pilodinal Sinüsü tanımak için belirtilerini bilmek yeterlidir. Çoğunlukla hastaların kendi kendilerine koyacakları ön tanı doğru olmaktadır. Ancak belirtilerin ilk etapta az olması sorunun erken dönemde fark edilememesine neden olmaktadır.

Hastalığın erken dönemde fark edilebilmesi için kuyruk sokumundaki bölgedeki giriş deliklerinin fark edilmesi gerekir. Tabi ki belirtiler şiddetlenene kadar böyle bir kontrol yaptırmak kimsenin aklına gelmez. Ayrıca kişilerin kendi kendine kontrol edemeyecek olmaları da teşhisi geciktirebilir.

Kılların deliklerde içeri girmesi kolaylıkla fark edilmez ancak süreç içerisinde giren kıllar vücut tarafından bir kapsül içerisine alınır. Sert oturma veya bölgeye alınabilecek bir darbe ile bu kapsül patlayabilir. Patlayan kapsülden çıkan kıllar vücut tarafından imha edilmek istenir. Vücut bunun için yabancı cisimlere salgıladığı bir salgıyı salgılar. Ancak kıllar yok olmaz ve salgılanan sıvı bölgede birikir. Biriken sıvılar ise apse oluşmasına neden olur. Ayrıca apse makat bölgesinde şiddetli düzeyde bir ağrı hissedilmesine neden olmaktadır.

Bir diğer belirti ise apse oluşmasına neden olan sıvının sebep olduğu akıntıdır. Akıntı aynı zamanda beraberinde ıslaklık ve kötü koku şikayetlerine de neden olmaktadır.

Yukarı da bahsedilen belirtilerin bir veya birkaçının görülmesi kıl dönmesi hastalığının başladığının habercisi olabilir.

Yapılan araştırmalara göre apse oluşmasına bağlı enfeksiyonun belirtiler şu şekildedir;[2] oturma pozisyonunda şiddetli derecede acı hissedilmesi, kızarıklık ve şişlik, akıntı ve kötü koku ve orta düzeyde ateş.

Kaynaklar

https://www.healthline.com/health/pilonidal-cyst#treatment

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pilonidal-cyst/symptoms-causes/syc-20376329

7 comments

 1. Merhaba hocam oğlum 12 yaşında kuyruk sokumun da delik oluştu ve akıntı var . Devlet hastanesine gittiğimiz de kıl dönmesi denildi . Yaşından dolayı ben ameliyat olmasından çok korkuyorum ne yapmalıyız ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Korkmayın microsinüsektomi ile Çocugunuzun agrı hissettirmeden küçük bir işlemle tedavi eder aynı güm eve gönderirim

 2. hocam merhaba yaklaşık 10 aydır kıl dönmesi şikayetim var bi kaç gündür de çok ağrım oluyor tedavi yöntemi nasıl oluyor acaba tekrar nüksediyor mu ? Birde çok ağrı oluyor mu tedavi sırasında.

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)
  0532 3502587 whatsap hattımıza bir resim atarsan kıl dönmesini microsinüsektomi ile olup olmayacagını söylerim.İşlem sonrası agrısızdır 2 gün agrı kesici hapkullanıp bırakırsın tekrar oranı düsüktür

 3. hocam iyi günler yaklaşık 5 ay önce ameliyat oldum ancak şuan aynı bölgede sertlik ve şişkinlik var tekrar etme olasılığı var mı acaba ?

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  6 ay içinde yara iyileşme sorunlarınla daha cok karşılaşırız.

 4. Doktor bey kasığımda kıl dönmesi var. bunun tedavisini de kuyruk sokumundaki gibi mi yapıyorsunuz .

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)

  Kasıktada microsinüsektomi yapıyorum

 5. hocam iyi günler kızım kıl dönmesi şikayeti var ancak okuduğu için 15 tatil döneminde tedavisini yaptırmak istiyoruz bu süreçte ilerleme olur mu acaba?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Temiz bakılırsa sorun olmaz

 6. hocam merhaba daha önce kıl dönmesinden ameliyat oldum ancak tekrar etti şuan kızarlık ve şişkinlik var internetten araştırdım microsinüsektomi yöntemine baktım çok iyi inşallah bende o yönteme uygun olurum saygılar.
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  505 119 36 90 whasapp hattına resim atarsanız microsinüsektomiye uygunluguna bakarız

 7. Hocam merhaba kardesim 2 kere açık ameliyat oldu hijyenine dikkat etmesine rağmen tekrar akintı oldugunu söyliyor. Mikrosinüsektomi yontemi yapilabilir mi op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  ?505 119 36 90 whasapp hattına resim atarsanız microsinüsektomiye uygunluguna bakarız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri