Makat Hastalıkları (Proktolojik Hastalıklar) Tehlikeli mi?

İnsan vücudunda sağlık sorunu en sık makat bölgesinde görülmektedir. Bir çoğu geçici ve önemsiz olmasına karşın bir çoğu ise önlem alınmaması halinde makat kanserine neden olabilecek hastalıklardır. Bu nedenle anüs bölgesinde hastalık belirtisi olabilecek tüm şikayetler dikkate alınmalıdır. Şimdi hazırsanız makat bölgesinde görülen hastalıkları ele alalım.

Makat hastalıkları

Makat hastalıkları deyince anüs bölgesinin cerrahi yöntemlerle ve ilaçlarla tedavi edilen hastalıkları akla gelir. İlaçla tedavi edilen diğer hastalıklar için daha çok cildiye veya dahiliyeye gidilirken anüs bölgesi hastalıkları ilaçla da tedavi edilecek olsa cerrahi bölüme gider çünkü o bölge hastalıkları konusunda eğitim verilen branş genel cerrahinin alt kolu olan proctolojidir.

Makat Hastalıkları Nelerdir?

 • Hemoroid (Basur)
 • Anal Fissür (Makat Çatlağı)
 • Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)
 • Makat Apsesi (Perianal Apse)
 • Makat Fistülü (Perianal Fistül)
 • Makat Sarkması (Rektal Prolapsus)
 • Kanser (Rektum Kanseri)
 • Mayasıl
 • Dışkı Kaçırma

Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu bölge hastalıklarının teşhisi ancak bu konuda eğitim almış genel cerrahi uzmanlarınca konur, genel cerrahinin alt branşı olan proctoloji ise genel cerrahinin diğer onlarca hastalığı ile değil sadece anüs bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Buna paralel olarak gerek tecrübe gerek bilgi ve gerekse teknoloji konusunda tam donanımlı olmaktadırlar. Makat hastalıklarına özelleşmiş bir klinikte yapılan bir bilimsel çalışmada hemoroid teşhisi konup ameliyat önerilen hastaların % 43 ünde hemoroid olmadığı gerçekte başka bir sorun olduğu tespit edilmiştir, bu da spesifik çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Herhangi bir hastaneye gidildiğinde daha çok klasik ameliyat önerilir çünkü yaptıkları tek yöntem budur ancak anüs bölgesi sorunlarına özelleşmiş bir kliniğe gidildiğinde klasik ameliyat yanı sıra THD, longo, lazer, RBL gibi teknolojik tedaviler de yapılabildiği için hastaya en uygun tedavi seçenekleri sunulur.

Sonuç olarak ;

Makat hastalığınız varsa öncelikle proctoloji uzmanına gitmeyi planlamalısınız eğer yaşadığınız bölgede proctoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

İstanbul Proktoloji Uzmanları ;

Op Dr Atilla Kaya

Kadın Proktoloji Uzmanı

Op Dr Seher Şirin

Ankara Proktoloji Uzmanı

Op Dr Adil Altınsoy

Daha fazla detay için https://www.makathastaliklari.net/

Makat Hastalıkları (Proktolojik Hastalıklar) Tehlikeli mi?” yazısında 14 düşünce

 1. emrullah diyor ki:

  Op.Dr. Sayın Adil ALTINSOY ‘un dikkatine arz ederim; Rahatsızlığım hakkında tam teşhis konulmamış olmasına rağmen genel cerrah uzmanının yaptığı ilk muayene de anal fissür ve derine gitmemiş fistül olduğunu söyledi.
  Ben herkesin yaşadığı tedirginlikle internet üzerinden ameliyatsız tedavi yöntemlerinin uygulandığı hastaneleri ve tedavide başarılı olmuş uzmanları araştırdım.
  Sizin makat hastalıkları ve tedavileri hakkında tecrübe sahibi olarak başarılı sonuca ulaştığınız kanaatına vardım. Tedavimi size yaptırmak istiyorum.
  Ben 67 yaşındayım 8 yıl önce MESA (ETÜ) hastanesinde açık kalp ameliyatı ile Aort ve Mitral kapaklarım değiştirildi. Çok şükür bu güne kadar kalp ile ilgili herhangi bir komplikasyon yaşamadım. İlaç olarak coumadin ve Beloc kullanmaktayım düzenli olarak INR ölçümlerimi yaptırmaktayım.
  Yukarıda tarif etmeye çalıştığım makat hastalıklarımla ilgili görüş ve önerilerinizi almak istiyorum.
  Selam ve saygılarımla…
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Fissür ve fistül birlikte olan vakalar dikkatli bir sekilde yapıldıgında basarılı sonuçlar veriyor

 2. sefa diyor ki:

  hocam merhaba tuvaletten çıkınca makatımda şiddet bir ağrı oluyor muayene olmak istiyorum size li
  Op Dr Adil Altınsoy(proctoloji)
  0505 119 36 90 whatsapp hattından haberleselim Anal fissüre benziyor

 3. Anonim diyor ki:

  İyi günler. Benim kasıklarım ağrırken makatımda ağrıyor aynı anda. Doktora gittim genel cerrahi herhangi bir tuhaflık (çatlak, hemoroid) göremediğini söylüyor. Anal kanalda ağrı oluyor bazen sebebinide bilmiyorum. Birde kadın hastalıklarına gittim şikayetimi anlatınca ultrosun kan ve idrar istediler. Onlarda da sonuçlar temiz çıktı. Gece 1 saat boyunca sağ yumurtalığımda sürekli ağrı oluştu makatımada kramp şeklinde ağrıyı vurdu arada. Sonuçlar temiz çıkıyor bu ağrı geçmiyor ama. Yumurtalağım ve makatımın aynı anda ağrıması çok ilginç. Ne yapmam gerek şaşırdım

 4. bülent diyor ki:

  tuvaletimi yaparken çok acılı oluyo ve ufak akıntılarım oluyo sizce neden hocam?
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Makat çatlağı yani anal fissürünüz olabilir Botox uyguluyorum

  • Asistan diyor ki:

   merhaba öncelikle krem vs ile geçicek gibiyse ilk olarak bu şekilde ancak 2 haftayı geçmiş ve kronikleşmişse botox yada ameliyat yapıyoruz detaylı bilgi için 03124317547 den ulaşabilirsiniz

 5. Halil diyor ki:

  Hocam merhaba agrı ve yanma sikayetiyle genel cerrahi uzmanina gittim. Makatımda apse oldugunu bosaltılması gerektigini soylediler. Ve bosalttilar. 2 gun sonra tekrar gelmemi sotlediler bu arada atesim oldu ve agrım hic dinmedi. Tekrar gittim. Apseyi tekrar açıp boşalttilar. Dren koydular. 2 gun sonra tekrar gelmemi soylediler. Ilac yazmadılar. Apse hala akiyor ne yapmam lazim

  • Asistan diyor ki:

   merhaba doğru olan apseyi gördüğümüzde uygunsa hemen boşaltılmasıdır apse için kesilen yerden akıntı olması gerek akmazsa içinde biriktiği için tekrar sizi sıkıntıya sokar siz kontrollerinize gitmeye devam edin apse sonrası farklı bir durumunuz olabilir 0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 ararsanız detaylı bilgi verebiliriz

 6. Gizem diyor ki:

  25 yaşındayım. Boyum 1.50,kilom 83. Arada şişen hemoroidlerim var. Kilo vermem fayda sağlar mı
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Kilo vermen kabızlığa ve karın içi basıncın azalması ile hemoroide faydası olur

 7. Çağrı diyor ki:

  Merhaba hocam arada gaz çıkarıyorum bu ne gibi sorundan kaynaklanır
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Arada gaz normaldir fazlaoldugunu düşünüyorsan tetkik yapılır

 8. Muhittin diyor ki:

  Makatımda 1 aydır kaşıntı var. Çatlak yok. Neden olabilir?

  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)

  Makatta kasınmanın 20 – 30 sebebi vardır desek yalan olmaz .Pisikolojikten tutda ciddi hatalıklara kadar bir sürü nedeni vardır Muayene ederiz Cerrahiyi ilgilendiren bir nedeni varsa tedavi eder Veya cildiye bölümüne göndeririz Geçmis olsun

 9. anonim diyor ki:

  İyi günler. Geçmeyen çatlak ve inmeyen küçük hemoroidim var. İkisi için gelsem indirim yapabilir misiniz? Gerçekten çok miktarlı para gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  Hemoroidin kücük ise tek işlemden ücret alırım 505 119 36 90 dan detaylı bilgi alabilirsin

 10. Veysel diyor ki:

  Doktor bey makatta akıntı şikayetim var doktora gittim . fistül dedi. tedavisi zor mu

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)
  Anal fistül basit ve komplike diya ikiye ayırırız .Uygunsa lazerle tedavi yapıyorum.Basit fistüllerin tedavisi daha kolay tekrarı daha azdır Komplike fistüller tedavisi tekrarı uğraştırıcıdır.Fistülde tekrarlamadan değil kas hasarından korkulur onun için lazerle tedaviyi seviyorum.Kas hasarı ihtimali düşük olduğundan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir