Hemoroid Tedavisi İ.D.L Yöntemi (Intrahemorrhoidal Diode Laser)

HEMEROİDAL HASTALIKLARIN DERECELERİNE GÖRE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1.Derece hemoroidlerde kullanılan I.R.C (infra red coagulation) halk arasında lazer diye bilinen cihaz ile tedavi edilir.

2.Derece ve 3. Derece erken evre hemoroidlerde R.B.L (rubber band ligation) lastikle boğma yöntemi ile tedavi edilir.

3.Derece ile 4.Derece arası hemoroidlerde T.H.D (transanal hemoroidal dearterialization) tedavisi uygulanır. T.H.D tedavisine alternatif olarak  İ.D.L (intra hemorrhoidal diode laser)  yöntemini de kullanıyoruz. Bu yeni  yöntemde işlem sonrasının daha ağrısız olması, erken işe dönüş sağlaması ve özellikle kanama şikayeti olanlarda çok etkili olması nedeni ile 3. Derece ve 4. Derece arası uygun vakalarda İ.D.L yöntemini ben daha çok tercih ediyorum.

4.Derece hemoroidlerde cerrahi işlem gerektirip ameliyat şarttır

İ.D.L YÖNTEMİ (Intrahemorrhoidal Diode Laser)

Derece 4. Derece arası uygun hemoroid vakalarında, hemoroid memesinin içine ince fiber optik bir kablo ile girilip diode lazer uygulaması ile meme içindeki damar pakeleri kurutulur. Herhangi bir kesme, dikiş atma işlemi olmaz. Hasta işlemden sonra günlük hayatına dönebilir. Bu işlem uygun vakalara doğru bir şekilde yapıldığında sonuçlar yüz güldürücüdür.

Hemoroid Tedavisi İ.D.L Yöntemi (Intrahemorrhoidal Diode Laser)” yazısında 7 düşünce

 1. Celal diyor ki:

  Hocam 4. derce hemoroid hastasıyım. lazer işlemi ne kadar sürede oluyor. bir de işlem acı veriyor mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  İntrahemoroidal diode lazer uygulaması 3.dereceye yapılır.4. derecede Ligasür ,ultrascion gibi cihazlara yardımcı olarak lazer uygulanır.Acık ameliyata göre agrısı az olur

 2. derya diyor ki:

  hocam diş hemorodim var ama rahatsız etmyor ve iç hemoroid var mi bilmiyorum herhangi bir rahats,zlık yok şimdilik ama ilerde bişey olur mu bilemem ne yapmalıyım ?

  • Asistan diyor ki:

   hemoroid ağrılı bir hastalık değildir ancak hastalığınızın ilerlemesi ilerleyen dönemde ayaktan tedavi yerine yatarak tedavi gerektiren ameliyatlar olmayı gerektirebilir muayene olun hastalığınızın genel durumu değerlendirilsin daha sonrasında tedavi olup olmayacağınıza karar verin
   0505 119 3690 veya 0312 431 75 47 bize ulaşabilirsiniz

 3. leyla diyor ki:

  merhaba hocam Giresun ‘da yaşamakdayım .7 yıldır hemoroid sorunu yaşıyorum . Memeler oluştu .Makat dışına doğru ne yapmalıyım ?
  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)
  3. derecede lazere ve THD ile yapabilirim.4 derecede ligasür vb aletlerle işlem yapabilirim.Kaslarına bir sey olmaz

 4. Xxx diyor ki:

  Makat ilişkisi belli olur mu muayenede

  op Dr Adil Altınsoy (proctoloji)

  Bazı hastalarda belli olabilir.Tabiki biz bu işle meşgul olduğumuz için anlarız .Herkes anlamaz.Uygunsa düzeltme yapabiliriz

 5. Şenol diyor ki:

  Doktor bey makatımda şişlik var arada sırada akıntıda oluyor. hemoroid olabilir mi

  OP.Dr. Adil Altınsoy (proctoloji)
  Akıntı olursa daha çok anal fistül düşünürüz.

 6. Emin KARABAY diyor ki:

  Adil hocam merhabalar;
  Benim uzun yıllardır hemoroid rahatsızlığım var, yılda bir iki sefer bir hafta civarı süren kanamam olur ama ağrı sancı kaşıntı gibi sıkıntılarım olmaz, son gittiğim doktor 4.evresin dedi, ligasür ile ameliyat dedi fakat ben 4.evre olduğumu düşünmüyorum 3.evre sonu olabilir bu yüzden thd ve idl yöntemleri uygun olabilirmi ? ayrıca anal füssürde var sanırım ve kanamayı bu yapıyor diye düşünüyorum. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

  Op Dr Adil Altınsoy( Proctoloji)

  Muayene ettiğimde derecesi 3 ise thd idl uygularım.Memeler içeri girip tuvalette çıkıyorsa veya elleiçeri itilebiliyorsa ümit var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir