Doktor Randevusu Tedavi Ücretleri

Hemoroid (Basur)

Hemoroid en sık görülen makat hastalıklarından birisidir. Kanama, ağrı, kaşıntı, şişlik gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir

Hemoroid halk arasında bilinen ismi ile basur en sık karşılaşılan makat bölgesi hastalığıdır. Makatta ağrı, şişlik, kanama gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Aşırı ıkınma ve kabızlık gibi durumlara bağlı olarak makat içerisinde bulunan damarların makat dışına sarkması hemoroid yani basur hastalığıdır. Makattan sarkmış bu genişleyen damarlara hemoroid memesi ya da hemoroid …

Devamını oku »

Hemoroid Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur hastalığı rektum ve anüs çevresinde olduğu için belirtilerde farklılık olabilir. İç hemoroid belirtileri arasında dışkıdan kan gelmesi en önemli yere sahiptir. Tabii ki her kanamanın basur kaynaklı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü kolon ve rektum kanseri bile olabilirsiniz. Kanama dışında ilerleyen süreçte rektumda şişlik dediğimiz meme oluşur. 1 ile 4 arasında derecesi bulunan bu meme anüs dışına çıkacak kadar büyüyebilir. İlk başlarda ağrı olmamakla birlikte ilerleyen süreçte mutlaka olur. Dış basur belirtilerine baktığımızda anüs çevresinde şişlik, ağrı ve kaşıntı mutlak olan bulgulardandır.

Devamını oku »

Basur Nedir, Neden Olur?

Basur nedir

Makat hastalıkları arasında en sık görülen vakıa basur olmaktadır. Çocuklar, gençler ve daha da önemlisi 45 yaş üzeri yetişkinler risk altındadır. Özellikle kabızlık problem yaşayan biriyseniz risk daha da artmaktadır. Kabızlık dışında gebelik, fazla kilo, ağır kaldırma gibib birçok neden anal kanal ve anüs çevresinde bulunan damarlara basınç uygulayarak genişlemeye yani hemoroidlere neden olmaktadır. Hastalık iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Devamını oku »

Hemoroid (Basur) Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid (Basur) hastalığının oluşmasında temel faktör aşırı ıkınma ve zorlanmadır. Aşırı ıkınma etkisi ile makat içerisinde bulunan damarlar genişleyerek makat dışına sarkar ve basur hastalığının oluşmasına neden olur..

Basur Kendiliğinden Geçer Mi?

Basur hastalığının neden olduğu basit uygulamalarla geçebilir. Ancak hastalığın kendisi malesef ki kendiliğinden geçmez. Hastalık tedavi edilmedikçe de ağrı ve diğer şikayetler sık sık yeniler.

Ameliyatsız Basur Tedavisi Mümkün Müdür?

Çok ileri dereceli hemoroidler hariç ameliyatsız tedavi mümkündür. 1 2 ve 3. derece hemoroidlerde lazer ve lastikle boğma yöntemi ile hemoroidler ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. 4. derece hemoroidler ise cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Gelişen tıbbi ve teknolojik imkanlar sayesinde ameliyat tedavisi de eskiye oranla daha konforlu şekilde uygulanabilmektedir.

Hemoroid Tekrar Eder Mi?

Gerekli önlemler alınmazsa hemoroid hastalığının tekrar etme riski bulunmaktadır. Gerekli önlemler alınarak risk en aza indirilebilir.
WhatsApp'dan Yaz
İletişim Bilgileri